Organizaciona transformacija malih i srednjih preduzeća u tranziciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizaciona transformacija malih i srednjih preduzeća u tranziciji". Rad ima 37 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
1. UVOD – POJAM TRANZICIJE......................................................................... 2
2. PRILAZI RAZMATRANjU TRANZICIJE U ZEMLjAMA ISTOČNE EVROPE ................................................................................................................3
3. OTVARENjE PREMA SVETU I POTRAGA ZA STRATEGIJOM RASTA..
………………………………………………………………………………….....5 3.1. Poslovno okruženje i pregled performansi preduzeća………...………6
3.2. Disciplina i podsticanje……………………………………………………..9
3.3. Fiskalno prilagodjavanje preduzeća……………………………………...11
4. SPROVODjENjE DISCIPLINE I METODI PODSTICANjA……………....13
5. NOVA PREDUZEĆA POKREĆU TRANZICIJU…………………………...17
5.1. Potreba za većim brojem visokoproduktivnih preduzeća……………….20
5.2.Težnja da se zaštitite stara (nasleđena) preduzeća i podstaknu nova preduzeća……………………………………………………………...………...23
5.3. Razlike između novih i malih preduzeća…………………………...…….25
6. IMPLIKACIJE VEĆE PRODUKTIVNOSTI MSP……………………..…...26
7. REZIME………………………………………………………………………...30
7.1. Nove privatne firme i tranzicija……………………………………….30
7.2. Privatizacija……………………………………………………………..31
7.2.1. Prodaja…………………………………………………………..32
7.2.2. Vaučerska privatizacija.................................................................33
7.2.3. Akcionarstvo zaposlenih (MEBO)...............................................34
8. LITERATURA.....................................................................................................37
1. UVOD – POJAM TRANZICIJE
Tranzicija nije jasno definisana u ekonomskoj teoriji. U suštini to je prelaz iz starog i preživelog društveno-ekonomskog sistema u novi i napredniji sistem. Razvijene zemlje na Zapadu zagovaraju tranziciju postsocijalističkih zemalja u savremeni globalni kapitalizam na čelu sa SAD. Na žalost, desetogodišnje iskustvo u tranziciji nije ohrabrujuće za istočno-evropske zemlje. Zbog toga se javljaju ideje o novom, naprednijem razvijenom i humanom društvu - koje nije kapitalističko, već neka vrsta novog socijalizma. I ova ideja teško je prihvatljiva, jer sama reč socijalizam asocira na planski i administrativan sistem upravljanja - na čelu sa diktatorom (staljinizam). Tranzicija se može izvršiti samo uz nestanak radničke klase kao ekonomske kategorije. Bez radnika nema kapitalizma ni eksploatacije. Tranzicija je, pre svega transformacija radnika u male privrednike i njihove (sa)radnike. Mala i srednja preduzeća po pravilu, treba da se udružuju u dugoročne kooperativne poslovne sisteme Koliko je razvoj malih i srednjih preduzeća važan zemljama u tranziciji pokazuju između ostalog i strategije razvoja kojima vlade promovišu ciljeve i daju odrednice kako bi stvari trebalo da se odvijaju u nekom dužem ili kraćem periodu.
Svrha tranzicije Istočne Evrope iz komunizma u kapitalizam, koja je započela 1989. godine, obrazlagana je neefikasnošću privrednog sistema zasnovanog na državnoj svojini i planskoj privredi, te potrebom ovih zemalja za dinamičnijim društvenim razvojem kojim bi se ostvarilo njihovo povoljnije uključivanje u evropsku i međunarodnu podelu rada.
2. PRILAZI RAZMATRANjU TRANZICIJE U ZEMLjAMA ISTOČNE EVROPE
Postoje dva glavna načina razmatranja tranzicije u zemljama Istočne Evrope, koja zapravo i otkrivaju razlike u shvatanju tranzicije.
Prvi ima svoje korene u neoklasičnoj ekonomskoj analizi. On polazi od razmatranja ekonomske situacije na početku tranzicije i očekivanog rezultata na kraju procesa, utvrđjuje razliku izmedju stvarnih i ocekivanih rezultata, i daje savete za ispravno delovanje! Ovaj pravac je poznat kao glavna trajektorija, shodno kojoj tranzicija zavisi od uspešnosti eksperata da planiraju ciljeve, formulišu politiku koja treba da ostvari te ciljeve i nadziru ekonomske tokove.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET