Organizacijski oblici preduzeća | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizacijski oblici preduzeća". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SVEUČILIŠTE / UNIVERZITET „VITEZ“ TRAVNIK
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE U TRAVNIKU
ORGANIZACIJSKI OBLICI PODUZEĆA
Predmet:
Smjer studija:
Travnik, juli 2011.
SADRŽAJ
UVOD 3
1. PRIVREDNA ILI TRGOVAČKA DRUŠTVA 4
1.1. Društva lica 4
1.1.1. Ortačko društvo 4
1.1.2. Komanditno društvo 6
1.2. Društvo kapitala 7
1.2.1. Akcionarsko društvo 7
1.2.2. Društvo sa ograničenom odgovornošću 10
1.2.3. Javna preduzeća11
2. INOKOSNA PREDUZEĆA 12
3. ZADRUGA 13
3.1. Osnivanje i upravljanje zadrugom 14
3.2. Tijela zadruge 16
3.3. Imovina i poslovanje zadruge 18
3.4. Prestanak zadruge 18
3.5. Zadružni savezi 19
4.KORPORACIJA 19
5.HOLDING 20
6.POSLOVNO UDRUŽENJE 20
ZAKLJUČAK 21
LITERATURA 22
UVOD
Kroz ovaj rad opist ćemo organizacijske oblike poduzeća.
1. PRIVREDNA ILI TRGOVAČKA DRUŠTVA
1.1. DRUŠTVA LICA
Društva lica predstavljaju forme ili institucionalne oblike organizacije preduzeća u koje se udružuju dva ili više lica radi ostvatrivanja određenih ciljeva. Ova društva se osnivaju prema odredbama građanskog ili trgovačkog prava. Ovi organizacioni oblici nazivaju se i partnerska ili ortačka društva. Njih osnivaju partneri koji ulažu potreban kapital za rad preduzeća (osnovna glavnica). Ovi partneri učestvuju u raspodeli dobiti na onovu uloženog kapitala.
Povezanost između lica koja osnivaju ove vrste preduzeća čini obavljanje zajedničkog biznisa, a ne posedovanje kapitala u njima. Ono što ove oblike preduzeća čini posebno različitim od društva kapitala jeste davanje primata ličnostima sa kojim se udružuju sredstva i organizuje poslovanje radi dobiti.
Za poslovanje ovih preduzeća potrebna je saglasnost svih članova društva, a isto važi i za prijem novih članova u društvo.
Postoje dva osnovna oblika društva lica:
ortačko (trgovačko) društvo;
komaditno društvo.
1.1.1. Ortačko društvo
Ortačko društvo (partnersko, trgovačko) se tretira kao društvo sa neograničenom solidarnom odgovornošću članova. Za razliku od društva kapitala društva lica su uglavnom manja preduzeća. Ortaci su obično zaposleni u društvu i za poslovanje društva odgovaraju svojom imovinom. Uobičajeno je da ortaci učestvuju u kapitalu društva, mada nije obavezno. Odluke u društvu se donose glasanjem prema broju ortaka u njemu, a ne prema visini njihovog uloga. U praksi razvijenih zemalja postoje dva tipa ortačkih društava:
javno ortačko društvo,
tajno ortačko društvo.
I jedno i drugo društvo čine ortaci, s tim što su u javnom svi ortaci poznati, dok u tajnom nisu. Jedan ili više njih poznati su samo članovima društva, ali ne i javnosti. Početrak rada društva vezuje se za upis u sudski registar.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET