Organizacija japanskih preduzeća | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizacija japanskih preduzeća". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
OTVORENI UNIVERZITET „APEIRON“ TRAVNIK
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE
ORGANIZACIJA JAPANSKIH PREDUZEĆA
SEMINARSKI RAD
Predmet: Organizacija
Smijer studija: Menadžment bankarstva, financija i osiguranja
Travnik, juni 2010
SADRŽAJ
UVOD.......................................................................................................................... 3
RAZVOJ ORGANIZACIJE U JAPANU.................................................... 4
UPRAVLJANJE KVALITETOM................................................................ 6
PROBLEMI ORGANIZACIJE I MENADŽMENTA................................ 7
Prednosti decentralizacije..................................................................... 9
Mane decentralizacije........................................................................... 9
USPJEH RAZVOJA KVALITETA........................................................... 10
PRIMJENA JAPANSKE ORGANIZACIJE U ZAPADNIM ZAMLJAMA................................................................................................ 13
ZAKLJUČAK.......................................................................................................... 15
LITERATURA......................................................................................................... 16
UVOD
Jedna od osnovnih karakteristika sadašnjeg vremena su stalne promjene u svim oblastima života, posebno u privrednom. Promjene su uslov opstanka, uklapanja u internacionalne tokove i glavna odlika razvoja. Promjene treba da budu stalne, brojne, u svim segmentima organizacije i treba da budu brže.
Zajedničko obilježje svih promjena u organizaciji je okretanje prema tržištu, uspostavljanje fleksibilne organizacije i tehnologije, uz sistemski pristup rešavanja problema i motivaciju.
Na primjeru Japana, organizacije japanskih preduzeća i početku upravljanja kvalitetom i odnosima među zaposlenima, prikazat ćemo prihvačanje Japanskog modela organizacije u Evropi i Americi.
RAZVOJ ORGANIZACIJE U JAPANU
Japan smo izdvojili zbog toga što su se u njemu teorija i praksa organizacije odvojeno razvijale od razvoja u ostalim razvijenim zemljama. Ako se tome doda činjenica da je u zadnja tri do četiri desetljeća Japan imao najuspješniji gospodarski razvoj i da je tom uspjehu u znatnoj mjeri doprinijela efikasno ustrojena organizacija, kako preduzeća tako i cjelokupnog društvenog rada, onda je ovakav prikaz sasvim razumljiv.
Kad se govori o organizaciji u Japanu, onda treba imati na umu nekoliko važnih osobina kojih u drugim zemljama praktički nema i koji imaju izvanredan utjecaj na organizaciju preduzeća i uspostavljanje odnosa u njima. Kao prvu osobinu mogli bismo navesti racionalno uplitanje države u gospodarski život zemlje pa i preduzeća putem planskog usmjeravanja i uz pomoć snažnog bankarskog sistema, privredne komore i raznih udruženja poslodavaca i radnika. Druga je osobina uspostavljanje skladnih odnosa između kapitala i rada, kako unutar preduzeća, tako i na nacionalnom planu zahvaljujući postojanju različitih mješovitih vijeća, komisija ili odbora na svim mogućim razinama na kojima usuglašavaju svoje interese.
Treća, ali ne i zadnja, osobina proizlazi iz duhovne tradicije japanskog društva koja izravno utiče na nesebično angažiranje svih u cilju izvršavanja radnih odnosno poslovnih zadataka koji vode napretku preduzeća, tj. zemlje u cjelini.
Što je zapravo specifično u teoriji organizacije i praksi organiziranja preduzeća a posebno treba istaći?
Vjerojatno nećemo pogriješiti ako ustvrdimo da se organizacijska nauka u Japanu pojavila sa znatnim zakašnjenjem, razvijala se sasvim drugačije i nije joj poklanjana onakva pažnja kao u ostalim razvijenim zemljama. U Japanu je težište ono malo organizacijske teorije bilo na rješavanju praktičkih organizacijskih problema preduzeća, u čijem se rješavanju polazilo od tradicionalnih vrijednosti i odnosa u japanskom društvu. Tek nakon II. svjetskog rata u Japanu se nešto veće značenje postepno daje organizacijskoj teoriji koja je, za razliku od one u zapadnim zemljama, znatno više usmjerena na proizvodno-poslovno područje i sistem zajedničkog odlučivanja. Iznimku su činili samo prvi napisi u kojima se raspravljalo o nekim zasadama klasične teorije organizacije, a koje su općenito ocjenjivane kao nepodobne shvaćanju japanskog načina organiziranja. Zato se u većini napisa i dalje poklanjala najveća moguća pažnja unaprijeđenju tradicionalne organizacije, odnosno njezinom konkretnom usaglašavanju s novim tehničko-ekonomskim dostignućima. Međutim, kad su se u najnovije vrijeme počele primječivati prve pukotine u tradicionalnoj organizaciji i odnosima, nešto se veća pažnja počela poklanjati pojedinim aspektima teorije organizacije kao što su: ustrojstvo managementa, njegovo popunjavanje i ponašanje; upravljanje proizvodnjom i informacijama pomoću modernih automatskih sredstava; organizacija robotiziranih pogona;
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET