Optimalno valutno područje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Optimalno valutno područje". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
U radu optimalno valutno područje pošli smo od samog objašnjenja pojma optimalnog valutnog područja i ukazali smo na kriterijume koji moraju da se ispune da bi mu neka zemlja pristupila. Grafički i teorijski smo prikazali koje su koristi i troškovi koje zemlja može da ostvari ukoliko mu pristupi.
U sledećem poglavlju govorimo o nastanku Evropske monetarne unije (EMU), koji se proteže na tri etape, govorimo o prednostima i nedostacima EMU, a potom smo hronološki prikazali predistoriju evropske monetarne unije.
Treće poglavlje našeg rada se odnosi na ugovor iz Mastrihta, na ciljeve koje je postavio, kriterijume konvergencije, kao i izmene koje je podstavio.
Sledi poglavlje o euru, kao zajedničkoj valuti..........
Na kraju se osvrćemo na centalnu banku, Eurosistem i njegove ciljeve. Objasnili smo upravljačku strukturu evropske centralne banke, koja je sastoji iz izvršnog organa, nadležnog saveta banke i generalnog saveta.
OPTIMALNO VALUTNO PODRUČJE
Teoriju optimalnog valutnog područja razvio je Robert A. Mandel 1960 – tih godina. Ova teorija se odnosi na grupu zemalja čije su nacionalne valute međusobno povezane putem trajno fiksiranih deviznih kurseva i uslova koji takvu zonu čine optimalnom. Valute zemalja članica zajednički plivaju u odnosu na valute zemalja koje nisu članice. Regioni iste zemlje koji koriste istu valutu predstavljaju optimalno valutnu zonu.
Da bi se definisalo optimalno valutno područje potrebno je prvo definisati valutno područje.
Valutno područje podrazumeva grupu zemalja koje su ili usvojile zajedničku valutu ili trajno fiksirale međusobnu vrednost svojih nacionalnih valuta.
Optimalno valutno područje je područje u kojem postoji mogućnost stabilizacije nivoa cena i zaposlenosti. Dakle, suština optimalnosti nije u jedinstvenoj valuti, niti u broju zemalja koje učestvuju u području, već da pored prednosti koje pruža fiksan devizan kurs, da se ostvare prihvatljivi ekonomski troškovi na putu ka s tabilizaciji nivoa cena i zaposlenosti usled eventualnih eksternih šokova.
Pre nego što neka zemlja pristupi optimalnom valutnom području ona mora ispuniti određene kriterijume. Kriterijumi su sledeći:
Mobilnost radne snage – podrazumeva da u okviru zemalja valutnog područja postoji značajna mobilnost radne snage. Nezaposlenost u zemlji koja je pogođena eksternim šokom se smanjuje kada se podmiruje tražnja za radnom snagom u toj zemlji.
Stepen otvorenosti ekonomije u odnosu na valutno područje – predstavlja intezizet međunarodne trgovine. Veći intezitet trgovine između zemalja olakšava funkcionisanje mehanizma prilagođavanja pri uspostavljanju unutrašnje i eksterne ravnoteže
Stepen proizvodne diversifikacije - ukoliko je veća proizvodna diversifikacija,veća je i diversifikovana struktura izvoza time se ostvaruje i veći izvozni prihodi. Takođe time se ostvaruje stabilnost nivoa cena i zaposlenosti.
Stepen finansijske integracije – ukoliko je veći stepen čak i mala promena kamatne stope doprinosi većem kretanju kapitala.
Konačna odluka o pristupanju valutnom području donosi se nakon sagledavanja koristi i troškova koje valutno područje ima za datu zemlju. U našem radu objasnićemo koristi i troškove koje jedna zemlja može da ostvari ulaskom u zonu sa fiksiranim deviznim kursom. Te koristi i troškovi zavise od toga koliko je jedna zemlja dobro integrisana sa ostalim zemljama koji su njeni potencijalni partneri u valutnoj zoni. Analiza nas dovodi do zaključka da fiksni devizni kursevi više odgovaraju zonama koje su čvrsto integrisane putem međunarodne trgovine i kretanja faktora proizvodnje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET