Opšti sporazum o carinama i trgovini - GATT | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opšti sporazum o carinama i trgovini - GATT". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA POSLOVNE I FINANSIJSKE STUDIJE BANJALUKA
ODJELJENJE BIJELJINA
- Miloša Crnjanskog 1/III, Bijeljina -
SEMINARSKI RAD
Predmet: Međunarodna ekonomija i finansije
Tema: Opšti sporazum o carinama i trgovini - GATT
Bijeljina, januar 2010. godine
Sadržaj :
Sadržaj ................................................................................ 2 UVOD - Svjetski trgovinski sistem ..................................... 3 1. Opšti sporazum o carinama i trgovini .............................. 4 1.1. Definicija .................................................................... 4 1.2. Principi GATT-a ........................................................ 5 2. Klauzula najvećeg povlaštenja.......................................... 5 3. Odredbe GATT-a ............................................................. 6 4. Runde pregovora............................................................... 6 4.1. Kenedijeva runda ...................................................... 7 4.2. Tokijska runda .......................................................... 7 4.3. Urugvajska runda ..................................................... 7 5. Organizaciona struktura STO (WTO) ............................. 9 6. Sporazumi STO (WTO) .................................................. 9 6.1. Sporazum o trgovini poljoprivrednim proizvodima.. 10 6.2. Sporazum o tekstilnim proizvodima ......................... 10 6.3. Opšti sporazum o trgovini uslugama (GATS) .......... 10 6.4. Sporazum o trgovinskim aspektima prava na intelektualno vlasništvo (TRIPS)… 11 6.5. Rješavanje sporova i kontrola provođenja pravila WTO ...... 11 7. Rezime i zaključak ......................................................... 13 Literatura ............................................................................ 14
UVOD – Svjetski trgovinski sistem
Svjetska trgovinska organizacija (WTO-The World Trade Organization) je međunarodna organizacija koja predstavlja institucionalni i pravni okvir multilateralnog trgovinskog sistema u područjima carine i trgovine robama, uslugama i intelektualnim svojinama.
Stvaranjem ove institucije zaokružen je proces institucionalizacije međunarodnih ekonomskih odnosa, započet nakon Drugog svjetskog rata, te stvorena integralna institucionalna cjelina na relaciji: međunarodni novčani tokovi – međunarodne investicije – međunarodna trgovina.
Ekonomska istorija je nedvosmisleno pokazala da međunarodna trgovina (i međunarodni ekonomski odnosi uopšte)doprinose ekonomskom rastu nacionalnih ekonomija. Kada se razvijaju međunarodni ekonomski tokovi raste i svetska privreda. Kad nastupi vreme ekonomskih kriza, međunarodni odnosi se ograničavaju,što dodatno „pojačava“ već postojeće probleme.
U godinama nakon II svetskog rata, nakon više decenija smenjivanja ratova i ekonomskih kriza, postalo je jasno da je potrebno stvoriti institucije međunarodnog ekonomskog poretka koje će podsticati međunarodne ekonomske tokove, a time i ekonomski rast i razvoj. U skladu sa tim, javila se potreba liberalizacije trgovinskih sistema (uklanjanje uvoznih ograničenja, koja su u to vreme bila na natno visokom nivou). Na međunarodnoj konferenciji o trgovini i zaposlenosti, održanoj u Havani (Kuba) 1948. godine, započeli su pregovori o trgovinskoj liberalizaciji (potpisan je Opšti sporazum o carinama i trgovini –GATT) i potpisana je povelja o osnivanju Međunarodne trgovinske organizaije –ITO- („Havanska povelja“). Međutim, povelja nije ratifikovana u kongresu SAD i parlamentima još nekih država, zbog čega ITO nije osnovana.1 Tako je GATT ostao jedini sporazum koji je regulisao međunarodnu trgovinsku politiku sve do 1994. kada je postignut dogovor o osnivanju Svetske trgovinske organizacije –STO (eng. WTO).
Cilj djelovanja Svjetske trgovinske organizacije jeste da se obezbjedi liberalnija međunarodna trgovina, uz eliminisanje svih necarinskih barijera i restrikcija. Sve države članice imaju svoja prava i obaveze, uprotivnom trpe sankcije od strane WTO.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET