Operativno Planiranje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Operativno Planiranje". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski Rad
iz Menadzmenta
Tema: Operativno Planiranje
Sadrzaj
Operativno planiranje……………………………………3
Trajni planovi……………………………………………5
Pojedinacni planovi………….…………………………..8
Dugorocno planiranje i budzet….……………………….9
Literatura………………………………………………..11
OPERATIVO PLANIRANJE
Operativni plan svakog preduzeca je proizvod procesa planiranja ali i segment ukupnog plana preduzeca, kojim se definisu najkonkretnije planes odluke i njohovo izvrsenje.
Cilj operativnog planiranja je da nacini niz specificnih planova i budzeta koji je menadzeru pomoci da se pripremi za verovatne budzetske dogadjaje koji su planskim zadacima predvidjeni.
Planiranje obuhvata:
prikupljanje infromacija,
procenu varijanti,
i izbor najuspesnijih pravaca delovanja.
Skup planova i budzeta precizira nacin na koji se vrsi nabavka, raspodela, koriscenje i zamena resursa radi ostvarivanja ciljeva preduzeca.
Operativno planiranje rukovodi se nizom trajnih planova, ti planovi obuhvataju politiku, procedure i pravila potrebna za stvaranje raznih operativnih planova.
Trajna pravila su stalni, kostantni, dugorocnijeg karaktera od operativnih ali zato i sa vise neizvesnosti, jer se odnose na duzi vremenski period.
Svi trajni planovi kombinuju se sa dugorocnim ciljevima, strateskim planovima i predvidjanjima prodaje i proizvodnje i tako postaju pocetni imput za stvaranje skupa pojedinicnih planova i budzeta odredjene firme.
Oni se kombinuju da bi se objedinili raliciti tokovi resursa potrebni sa ostvarivanje ciljeva organizacije.
Bez obzira sto se operativni planovi i budzeti usresedjuju na kratkorocne operativne periode, recimo godinu dana i krace, oni se ne mogu proceniti a da se pri tom ne uzme u obzir buduci visegodisnji rezultati.
Planiranje cini jednu fazu menadzerske aktivnosti, kojima se koraca u buducnostr sa manje neizvesnosti, ali to ne znaci da nema neizvesnosti i razlika i nekoliko pogresnih poteza mogu tendeciju razvoja preduzeca okrenu u strmoglav.
PRIMER:Kompanija W.T. Grant
Cilj programa W.T. Grant postane soping centar za “celu porodicu, od igle do locomotive” na nacionalnom nivou.
Grantova strategija je podrazumevala teritorijalnu akspanziju mreze trgovina ( izmedju 1963. i 1973. ) broj trgovina se udvostrucio i dostigao vrhunac od 1208 robnih kuca. Neke stavke iz politike kojem je Grant ostvariva svoj cilj I strategije bile su:
predstavljati kompaniju u javnosti,
favorizivanje manjih proizvodjaca kao na primer: Televizora marke”Bradford”, radi dobijanja velikih marzi,
usavrsavanje kadrova,
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET