Obrazovanje menadžera kao poduzetnika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obrazovanje menadžera kao poduzetnika". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD 2
PODUZETNIŠTVO I MENADŽMENT 4
OSOBINE, STAVOVI I PONAŠANJE MENADŽERA KAO PODUZETNIKA 6
Osobine menadžera 6
Znanja i sposobnost menadžera 10
Uloge, stavovi i ponašanje menadžera 11
MENADŽER KAO LIDER I TIMSKI RAD 13
Menadžer kao lider 13
Menadžer i timski rad 14
OBRAZOVANJE PODUZETNIKA TOKOM RASTA I RAZVOJA PODUZEĆA 17
ZAKLJUČAK 19
LITERATURA 20
UVOD
Kriza koja je duboko ušla u bosansku privredu zahtijeva snažne i radikalne zahvate i promjene načina rada. Pored svih uzorka koji se mogu naći u svjetskoj finansijskoj i privrednoj krizi glavni uzroci naše krize nalaze se u našem pogrešnom privrednom konceptu. Imamo privredu koja se ne temelji na stvaranju novih proizvoda i novih vrijednosti, već se temelji na uvozu tuđih proizvoda i tuđih vrijednosti i zaštiti stranog kapitala. Zbog toga nam je trgovinski deficit veći od 10 milijardi dolara, a uvoz je dva puta veći od izvoza. Da bismo prevladali krizu tr ebamo stvarati novi privredni koncept okrenut prema stvaranju novih proizvoda, konkurentnih na svjetskom t ržištu. U tom novom privrednom konceptu I novo poduzetništvo mora imati veoma važno mjesto. Pokazalo se da se gotovo 80% novih radnih mjesta otvara u poduzetništvu, dok velika i „stara“ poduzeća uglavnom otpuštaju radnike. To novo poduzetništvo temeljit će se na znanju, izvoziti svoje proizvode, rasti i razvijati se i povećavati zapošljavanje. Za to novo poduzetništvo potrebno je novo znanje. Postavlja se pitanje: ”Kakvo je to novo znanje, što se pod tim misli?”, “Gdje se takvo novo znanje može steći?”, “Je li poduzetničko obrazovanje potrebno?”, “ Može li se poduzetničko obrazovanje, odnosno obrazovanje poduzetnika uklopiti u uobičajeno „klasično“ obrazovanje ili trebamo primijeniti drugačiji pristup? ”. Prije dvadeset godina poduzetničko obrazovanje kod nas nije postojalo. A nije se ni znalo što je to poduzetništvo kojeg u socijalističkoj privredi nije ni bilo (osim nešto obrtnika i zadruga), odnosno shvaćano je kao ostatak kapitalizma koji treba iskorijeniti. Početkom devedesetih, padom komunizma, u početku haotične izgradnje novog društva i novog privrednog koncepta zbrka je nastala i oko definicije poduzetništva ( veliki dio te zbrke pojmova traje i do danas). Uobičajeno je da se u poduzetništvo nastoji ugurati sve što je povezano s privređivanjem. Poduzetnicima se često nazivaju i direktori državnih, a i ostalih podu zeća, te ljudi koji su u burnom tranzicijskom razdoblju postali vlasnici poduzeća otimajući od kapitala d ržave. Međutim, jedino oni koji su na temelju svoje poduzetničke ideje osnovali poduzeće (obrt i li trgovačko društvo), započeli poslovati, boriti se na tržištu i zapošljavati zaslužuju da ih se nazove poduzetnicima. Početkom devedesetih se mislilo da poduzetnik i ne treba nekakva po sebna znanja, već je najvažniji „feeling za business“. Nakon što je javnost upoznavala ljude koji su posta jali „preko noći“ veliki, veoma bogati biznismeni, a bez ikakvog znanja i obrazovanja, teško je bilo opravdati potrebu poduzetni čkog obrazovanja. Ipak, još uvijek je teško objašnjiva nespremnost poduzet nika da se dobro pripreme prije ulaska u poduzetništvo, iako u taj projekt ulažu egzistenciju svoje porodice . Nekoliko je glavnih razloga zbog kojih poduzetnici ne smatraju da bi se trebali posebno obrazovati:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET