Oblici državne intervencije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oblici državne intervencije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Tema:OBLICI DRZAVNE INTERVENCIJE
Predmet:OSNOVI EKONOMIJE
Sadrzaj:
Uvod..............................................................................................4
Pravni propisi i regulativa.............................................................5
Plan i trziste...................................................................................6
Porezi i subvencije........................................................................7
Proizvodnja i kupovina dobara i usluga........................................9
Ostali oblici drzavne intervencije.................................................10
Zakljucak......................................................................................12
Literatura......................................................................................13
Uvod:
Sve savremene trzisne privrede su "mesovite privrede" sto znaci da u tim zemljama ekonomsku aktivnost usmeravaju razliciti koordinacioni i alokacioni mehanizmi, razliciti oblici drzavne intervencije.Pored trzista koje putem konkurencije i slobodno formiranih cena roba i faktora proizvodnje regulise ekonomsku aktivnost i odnose izmedju ekonomskih ucesnika, deluje jos jedan (netrzisni) mehanizam.To je DRZAVA koja svoje alokativne i koordinacione funkcije obavlja pomocu netrzisnih pravila i principa.Prema klasicnim shvatanjima, drzava treba da intervenise samo kada trzisni mehanizam, privatno-svojinski sektor i sistem individualnog izbora i odlucivanja ne doprinese optimalno efikasnim resenjema, s tim da svoje uplitanje u privredu ogranici na sledece oblasti:sprecavanje monopolskih ponasanja i drugih oblika ogranicene konkurencije, zatim na neutralisanje negativnih eksternih efekata koji nastaju u procesu privredjivanja i, najzad, na obezbedjivanju javnih dobara, odnosno javne potrosnje.
Osnovni oblici drzavne intervencije su:
Pravni propisi i regulativa
Plan i trziste
Porezi i subvencije
Proizvodnja i kupovina dobara i usluga
Ostali koordinacioni mehanizmi (carine, takse, akcize...).
1.PRAVNI PROPISI I REGULATIVA
Jedna od najvaznijih uloga drzave u privredi je ustanovljenje pravila tj.zakonskog okvira unutar kojeg pojedinci i preduzeca ostvaruju ekonomske transakcije.zakoni snizavaju transakcione troskove time sto neutralisu i otklanjaju prepreke koje stoje na putu razmene svojinskih prava.Zakon smanjuje transakcione prepreke, koje nastaju prilikom razmene svojinskih prava,tako sto minimizira nesporazume koji nastaju iz divergentnih interesa,a koji podizu troskove ugovaranja i izvrsenja ugovora.Pravnim propisima drzava podstice optimalnu upotrebu resursa.
Brojni propisi i zakoni koji se koriste u ekonomiji i sluze za regulisanje ekonomskih odnosa,odredjuju raspored prava,tj.ko snosi troskove a ko zahvata koristi od ekonomske aktivnosti.Propisi o svojini odredjuju dozvoljene oblike svojine nad resursima i kapitalom, obim vlasnickih ovlascenja, sticanje, prenos, gubitak i zastitu svojinskih prava.Tim propisima svojina se konstituise kao fundamentalna institucija ekonomskog sistema.Bez propisa koji stite svojinska prava, samo bi upotreba sile mogla da odvrati pojedince od kradje tudje imovine.Bez mogucnosti da zastite svoju imovinu, pojedinci ne bi imali interesa da akumuliraju i investiraju svoja sredstva.Broj ekonomskih transakcija bi se u takvim uslovima drasticno smanjio.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET