Nastanak i širenje EU | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nastanak i širenje EU". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Univerzitet u Sarajevu
Seminarski rad iz predmeta
EKONOMIJA EVROPE
Tema: Nastanak i širenje EU
U Sarajevu, juna 2009. godine
Sadržaj
Predgovor
Tema našeg seminarskog rada je Nastanak i širenje EU u kojoj obrađujemo Evropsku uniju i zemlje koje je čine, od same ideje za njen nastanak pa sve do njenog formiranja o čemu su govorili mnogi teoretičari. Naravno, postoje mnogi koji su pri definisanju EU iznijeli svoje stavove o samom njenom pojmu ali i o načinu ujedinjenja, prednostima i nedostacima EU, kriterijima potrebnim za „ulazak“ u EU, pogodnostima koje zemlje članice uživaju kao i obavezama koje su dužne ispunjavati, i mnoga druga pitanja odnosno odgovore na ta pitanja željeli smo podijeliti s čitaocima ovog rada, o čemu će više riječi biti u daljem tekstu.
Cilj ovog našeg seminarskog rada nije samo obraditi datu temu niti dati odgovor na mnoštvo pitanja koji iz nje proizilaze, trudili smo se da na što jednostavniji način upoznmo čitaoce ovog rada šta je zapravo Evropska unija i šta je to što karakteriše ovu grupu zemalja.
Izvinjavamo se ukoliko naiđete na neke greške,bilo gramatičke ili pak vezane za temu i također koristimo ovu priliku da se zahvalimo svima onima koji su dali svoj doprinos pri izradi ovog seminarskog rada.
«Oni koji ne znaju neka uče, a oni koji znaju
neka nalaze zadovoljstvo u tome da se
podsjećaju...»
Latinska izreka
1. Uvod
Ideja o ujedinjenoj Evropi seže daleko u prošlost ali tek sredinom XX vijeka nastaju prvi koraci ka Evropskoj uniji (EU). Velika razaranja u ratovima nametnula su razmišljanje o tome kako prevazići nesporazume među evropskim državama. Nakon II svjetskog rata nekoliko evropskih zemalja htjelo je da sarađuju da bi spriječile nove ratove.
Zato su Njemačka, Francuska, Italija, Holandija, Belgija i Luksemburg na inicijativu Francuskog ministra inostranih poslova Roberta Šumana 18.4.1951. godine došlo je do potpisivanja ugovora o formiranju Zajednice za ugalj i čelik koji je stupio na snagu 23.7.1952. godine. Pri konstituisanju ove asocijacije došlo je do izražaja spleta motiva koji su pratili razvoj Evropske unije.
Bezbjedonosni, jer su njenim ostvarenjem trebala da se obustave tradicionalna Njemačko-Francuska neprijateljstva
Politički, da bi se omogućilo, u to doba nesuvjerenoj Njemačkoj da vodi međunarodne pregovore, kao i da se postavi kamen temeljac evropskoj federaciji
Ekonomski, da se obezbijedi zajedničko tržište za ugalj i čelik i da Zajednica djeluje kao i svaka druga privredna asocijacija, odnosno da zajednički planira i kontroliše proizvodnju i korišćenje ovih sirovina i proizvoda i njihovih derivata
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET