Narodna banka Srbije - organizacija i funkcije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Narodna banka Srbije - organizacija i funkcije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
EDUCONS
Fakultet za uslužni biznis
Sremska Kamenica
Odeljenje u Zrenjaninu
SEMINARSKI RAD
Predmet: Makroekonomija
Tema:
NARODNA BANKA SRBIJE – organizacija i funkcije
Zrenjanin, jun 2012.
SADRŽAJ
UVOD 3
1. ISTORIJAT NBS 4
2. FUNKCIJE NARODNE BANKE SRBIJE 5
2.1. Pojam centralne banke 5
2.2. Uloga i funkcije CBS 5
2.3. Uloga CB u razvijenim zemljama u poređenju sa CBS 7
2.4. Uloga centralne banke u zemljama u razvoju 8
3. ORGANIZACIJA I UPRAVLJANJE CBS 9
3.1. Organizacija centralne banke 9
3.2. Upravljanje centralnom bankom u svetu i Srbiji 10
4. STEPEN NEZAVISNOSTI NBS 12
ZAKLJUČAK 14
LITERATURA 15
UVOD
Centralna banka je centralna monetarna ustanova u nekoj državi koja ima monopol emisije novca. Funkcije centralne banke su da održava monetarnu stabilnost nacionalne ekonomije, sprovođenjem monetarno-kreditne politike, reguliše novčani opticaj, organizuje i vodi platni promet zemlje, bavi se kupoprodajom deviza te propisuje stopu obavezne rezerve, kontroliše bankovni sistem, određuje službeno eskontnu stopu i slično.
Uglavnom u svim zemljama egzistira samo jedna takva banka, npr. u Srbiji Centralna banka Srbije (Narodna banka Srbije), u EU Evropska centralna banka (ECB). Međutim, negde ih je više, npr. kao u SAD, Kanadi, ali opet su te banke okupljene oko jedne centralne banke, a zajedno čine FED - sistem federalnih rezervi.
Centralna banka vrši emisionu funkciju. Ona preko svojih specijalizovanih institucija emituje gotov novac. Centralna banka emituje i primarni novac tako što odobrava kredite poslovnim bankama ili od njih kupuje nedospela potraživanja. Na ovaj način Centralna banka održava potrebnu količinu novca u opticaju i reguliše visinu kamatnih stopa na finansijskim tržištima Centralna banka se javlja kao „banka- banaka“ i kao „banka- države“.
Centralna banka je, s jedne strane, novčana institucija (u kojoj se se formira i dinamizira opticajni novac), a s druge strane, predstavlja bankarsku instituciju (koja uspostavlja brojne kreditne i depozitne odnose sa bankama, državom i inostranstvom).
Centralne banke su se do drugog svetskog rata organizovale kao akcionarska društva, a tek kasnije su se nacionalizovale i tek onda stupile pod kontrolu države. Prva centralna banka osnovana je u Švedskoj 1656. godine, a najveći uticaj je imala Bank of England koja je osnovana 1695. godine.
Sva ovlašćenja i sve funkcije Narodne banke Srbije (NBS), kao i njen odnos prema svim organima Republike Srbije i međunarodnim organizacijama i institucijama su uređeni Ustavom Republike Srbije i Zakonom o Narodnoj banci Srbije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET