NAFTA (North American Free Trade Agreement – Sjevernoamerička zona slobodne trgovine) | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "NAFTA (North American Free Trade Agreement – Sjevernoamerička zona slobodne trgovine) ". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Sarajevu
Ekonomski Fakultet
Seminarski rad iz Međunarodne ekonomije
NAFTA ( North American Free Trade Agreement – Sjevernoamerička zona slobodne trgovine)
Sarajevo, decembar 2007. god.
SADRŽAJ:
Uvod……………………………………………………………………………………..3-4
Bilateralni odnos: Ugovor o slobodnoj trgovini između Kanade i SAD………………..5-6
Trilateralni odnos: SAD, Kanada, Meksiko……………………………………………..6-7
Modernizacija sporazumaNAFTA-e.................................................................................7-8 Proširenje NAFTA-e……………………………………………………….....................8-9
Efekti NAFTA-e…………………………………………………………………………9-10
Ciljevi NAFTA-e...............................................................................................................11
Zaključak............................................................................................................................12
Literatura………………………………………………………………………………....13
1.UVOD:
Poslije Drugog svjetskog rata kada je proces međunarodne integracije intenziviran,došlo je do globalizacije svjetske privrede.Zemlje suočene sa potrebom obnove od ratnih razaranja i oživljavanja privreda, počele su se udruživati u regionalne integracije kako bi olakšale saradnju.Međunarodne regionalne ekonomske integracije nastaju procesom povezivanja ili spajanja dviju ili više nacionalnih privreda u jedno ekonomsko-političko područje,uz veće ili manje gubljenje individualne suverenosti, u kojem se postepeno smanjuju smetnje i povećava slobodno kretanje ljudi,robe i kapitala i time se stvaraju uvijeti za formiranje ekonomske i eventualno političke zajednice više naroda.
Uvijeti za nastajanje ekonomskih integracija:
-savremene tehnologije
-mobilnost proizvodnih faktora,roba i usluga
-savremeni komunikacijski sistem
-neutralizacija prostornih separacija
Motivi za institucionalno integrisanje mogu da budu brojni,ali se,u krajnjoj instanci,svode na povećanje blagostanja zemalja.U tom pogledu,koristi od integrisanja potiču iz tri izvora.
Prvo,širi se tržište i,budući da se prepreke trgovine smanjuju ili eliminišu,prestaje njegova podjela na domaće i inostrano;
Drugo,veće tržište znači i mogućnost veće proizvodnje i,po osnovu korištenja efekata ekonomije obima,snižavanje troškova i cijena.
Treće,veći broj preduzeća podstiče konkurenciju na tržištu sa svim njenim pozitivnim efektima.
Stepeni ekonomskih integracija:
Sporazum o preferencijalnoj trgovini
Zona slobodne trgovine
Carinska unija
Zajedničko tržište
Ekonomska unija
Neke regionalnih integracija su:
EFTA-Evropsko udruženje slobodne trgovine
CEFTA-Srednjoevropska zona slobodne trgovine
NAFTA-Sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgoini
ASEAN-Udruženje država jugoistočne Azije
NAFTA ( North American Free Trade Agreement – Sjevernoamerička zona slobodne trgovine) predstavlja institucionalnu integraciju koja je nastala potpisivanjem ugovora između SAD, Kanade i Meksika 17. decembra 1992. god. Ugovor je postao punovažan 1. januara, 1994. god. Cilj integracije jest uspostava najveće zone slobodne trgovine u svijetu koja bi dugoročno trebala obuhvatiti cijelu zapadnu hemisferu. Članice NAFTA-e zalažu se za postupno ukidanje carina i svih ograničenja za slobodan protok kapitala i usluga, usklađivanje radnog zakonodavstva i ekoloških standarda te za zaštitu intelektualnog vlasništva. Članstvom u integraciji Kanada i Meksiko dobili su pristup američkom tržištu, a kompanije iz SAD-a slobodu djelovanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET