Multinacionalne kompanije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multinacionalne kompanije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA:
MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Tema: MULTINACIONALNE KOMPANIJE
- Presudan činilac u oblikovanju svjetske privrede i međunarodne trgovine
Dr MLADEN M. BODIROŽA VLADIMIR BEATOVIĆ
Banja Luka, Februar 2006
1.1 MULTINACIONALNE KOMPANIJE I DRŽAVA
Postoji više definicija multinacionalnih kompanija, ali preovlađuju one koje su bazirane na firme određene nacionalnosti, države, ali sa djelimičnim ili punim vlasništvom članica sa najmanje jednom ili više drugih nacionalnih kompanija.
Uloga multinacionalnih kompanija (MNK) je najznačajnija karakteristika globalizacije svjetske ekonomije , ali se mišljenja oko njihovog značaja za domaće internacionalne poslove globalizacije kod korporacijskih aktivnosti bitno razlikuje. Jedan broj ekonomskih teoretičara vjeruje da su multinacionalne kompanije oslobođene svoje domaće ekonomije i da su , determinišući međunardonu ekonomiju, a često i političke tokove, postale moćna i nezavisna snaga. Drugi odbacuju prethodnu fazu i vjeruju da multinacionalna kompanija ostaje glavni i nezamjenjivi faktor domaće ekonomije.
Činjenica je da desetina, od nekoliko hiljada multinacionalnih kompanija sa brojnim filijalama širom svijeta, usmjerava tokove ekonomskih kretanja i ima dominantnu ulogu u svjetskom biznisu. Takve multinacionalne kompanije se šire prekomorski, primarno, preko stranih direktnih investicija ( FDI) i to sa ciljem da se postigne kompletna kontrola marketinga, proizvodnje ili drugih kapaciteta u većem broju ekonomija. Takva investiranja mogu biti u uslugama, manufakturi ili robi. Zatim FDI može zahtijevati ili imati pretenziju na kupovinu postojećeg biznisa ili izgradnju novih kapaciteta. Prekomorska ekspanzija je sve prisutnija spajanjem dviju firmi ( MNK) preuzimanjem druge firme ili međukorporacijskim savezom sa firmama drugih država i nacionalnosti. S obzirom da je osnovni cilj investiranja finansijska korist, ustanovljena je internacionalna kompanijska startegija kojom se uspostavlja permanentna pozicija u drugim ekonomijama.
Multinacionalne firme koje su egzistirale u daljoj prošlosti, a to su: Holandska, Istočnoindijska, Masačusetska kompanija i druge, a koje su prethodnice današnjih multinacionalnih kompanija kao što su: IBM, SONY, Dajmler i Kajzler isl. , bile su moćnije od današnjih MNK , posebno ako se zna su upravljale armijama i flotama , vodile svoju vlastitu inostarnu politiku i kontrolisale široke teritorijalne prostore kao što su: Subazijski kontinent (Indija, Pakistan, Bangladeš), Istočnu Indiju ( Indoneziju) i Južnu Afriku. Druga glavna razlika između ranijih i današnjih transnacionalnih kompanija je ta da su ranije multinacionalne kompanije bile uglavnom zainteresovane za poljoprivredne proizvode i ekstraktivnu industriju u posebnim regionima i dijelovima svijeta. Od početka dvadestog vijeka multinacionalne kompanije svoje djelovanje usmjeravaju prema regionalnim svjetskim prostorima, odnosno prema internacionalnoj korporacijskoj strategiji, što je veoma značajno jer su ranije MNK konstantno eksploatisale domaće stanovništvo, za razliku od današnjih MNK koje su izvori kapitala i savremenih tehnologija industrijski najrazvijenijih, srednje razvijenih i zemalja u razvoju.
MULTINACIONALNE KOMPANIJE POSMATRANE KROZ PRIZMU EKONOMSKIH TEORIJA
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET