Bankarska analiza bilansa | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bankarska analiza bilansa". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
REF _Ref200343195 p h
У В О Д
Савремене банке су самосталне организације. То им омогућава више слободе у алокацији прикупљњних средстава, али тражи и више одговорности и ликвидности, у погледу сношења укупног ризика. Систем управљања у тим банкама ослања се на висину уложеног капитала у банку тако да власници капитала управљају банком.
Процјена успјешности банке врши се комбиновањем података садржаних у билансу стања и билансу успјеха, као и податке о просјечним вриједностима активе и пасиве.
Пословне банке су дужне да воде пословне књиге које су једнообразне и у којима се води евиденција о стању и кретањима имовине, обавеза, капитала, прихода, расхода и резултата пословања.
Пословне банке су обавезне да на бази евиденције о пословним промјенама јавности презентирају периодичне и годишње билансе.
Животни вијек банке унапријед је неодређен и није познат без обзира на могуће начине његовог престајања, и у том животном вијеку банка мора периодично да сумира резултате пословања као и стања имовине и њене изворе. То се остварује помоћу биланса.
У овом матурском раду анализираћу финансијску ситуацију Војвођанске банке А.Д. Нови Сад.
Појам, садржина и схватање биланса
Ријеч биланс потиче од латинске ријечи 'bilance' што у слободном преводу значи вага са два таса.
То указује на:
двостраност,
мјерење и
равнотежу.
По својој форми биланс представља двострани рачун у коме једна
страна представља средства, односно активу, а друга страна представља изворе средстава, односно пасиву, ако се ради о билансу стања. Односно једна страна представља приходе, а друга страна расходе, ако се ради о билансу успјеха.
Да би се биланси могли користити у анализи структуре и односа између сродних позиција у оквиру формалне агрегатне равнотеже они се морају прилагођавати (консолидовати) како би били поуздани и упоредиви. Једино као такви они представљају веома битан извор информација на бази којих се могу добити различити финансијски параметри, те изводити адекватни закључци и доносити битне одлуке у оквиру банке али и на другим нивоима.
Добијени различити финансијски параметри омогућавају банци да упореди остварене са планираним величинама у претходном периоду, адекватније формулише пословну политику за наредни период, те врши компарацију са резултатима које остварују друге банке.
Слично другим предузећима, и биланс банке има двије стране које су у сталној равнотежи. Биланс као двострани преглед међусобно изравнатих величина може да се прикаже у форми конта, као међусобно сучељавање двију страна, или у штафелној форми, у којој су величине двију страна поређане једна испод друге. Билансом су обухваћени стање и промјене средстава, прихода и расхода и финансијског резултата.
У банкама, као и код других привредних субјеката, постоје два основна биланса, и то:
биланс стања и
биланс успјеха.
Биланс стања и биланс успјеха морају се посматрати у узајамној вези, будући да утврђени финансијски резултат у билансу успјеха, било да се ради о нераспоређеној добити или о непокривеном губитку, преносе у биланс стања на страну пасиве (нераспоређена добит), односно на страну активе (нераспоређени губитак). Стање и промјене средстава и извора средстава банке налазе се у оквиру биланса стања, док се приходи, расходи и финансијски резултат приказују у билансу успјеха или рачуну добитка и губитка.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET