B2B poslovanje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "B2B poslovanje". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RADOVI
B2B POSLOVANJE
Mart, 2010.UVOD U B2B POSLOVANJE
B2B model elektronskog poslovanja predstavlja poslovanje između preduzeća, tj. razmenu proizvoda, usluga ili informacija sa drugim firmama iz okruženja. Za razliku od B2C modela koji podrazumeva poslovanje preduzeća sa krajnjim korisnicima, B2B povezuje sve učesnike u poslovnom procesu koji prethodi krajnjem korisniku - dobavljače, posrednike, distributere...
Razvoj B2B možemo podeliti na tri faze: EDI, osnovni B2B e-commerce i Electronic Marketplaces (eMarkets)
Početak B2B poslovanja vezuje se za pojavu prvih EDI sistema. Velikim ulaganjima u informacione tehnologije, kompanije su postigle značajan stepen automatizacije internog poslovanja ali je njihova komunikacija sa poslovnim okruženjem obavljana klasičnim putem. Naručivanje robe ili usluga podrazumevalo je da se nakon kreiranja u sopstvenom informacionom sistemu narudžbenice, ili računi štampaju i šalju poštom poslovnim partnerima.
Kada kupac ili dobavljač, primi dokumentaciju ona se u većini slučajeva ponovo ručno prekucava i unosi u njihov IS. Naravno, uvek postoji mogućnost da se pojave greške prilikom prekucavanja, da se dokument izgubi ili bude oštećen u transportu.
Znači, postojala je potreba da se elektronskim putem omogući međusobna komunikacija informacionog sistema preduzeća sa IS njegovih poslovnih partnera, i time eliminišu svi nedostaci komunikacije klasičnim sredstvima. Rešenje je pronađeno u uvođenju EDI sistema koji predstavljaju prvi vid B2B elektronskog poslovanja.
EDI (Electronic Data Interchange) - elektronska razmena podataka se najčešće definiše kao: razmena struktuiranih poslovnih podataka između računara zasebnih firmi, izvršena bez manuelne intervencije, elektronskim putem, posredstvom standardizovanih poruka koje zamenjuju tradicionalne papirne dokumente.
Kako funkcioniše EDI? Kreirani dokument se umesto na štampu, prosleđuje softveru koji vrši njegovo prevođenje u unapred dogovoreni standardni format podataka nakon čega se elektronskim putem obično koristeći mrežu dvaoca EDI usluga, šalje na adresu poslovnog partnera ( u njegovo elektronsko poštansko sanduče ). Kada se primalac sleći put konektuje na mrežu, on preuzima dokument koji se sada prevodi u format pogodan za korišćenje u njegovom Informacionom sistemu i šalje ga direktno aplikaciji koja dalje obrađuje podatke. Istovremeno se i pošiljaocu šalje potvrda o prijemu dokumenta.
Treba napomenuti da se pored ovog modela zasnovanog na prosleđivanju poruka može koristiti i razmena podataka u realnom vremenu.
Iz ovoga se može zaključiti da su neophodni elementi za primenu EDI sistema:
standard koji će biti korišćen za transport poruke od pošiljaoca do primaoca, s obzirom da različita preduzeća imaju različite računarske sisteme i programe tako da je direktna razmena nemoguća
softver koji će vršiti konverziju poruka
komunikacioni medij kojim će se poruka transportovati (javna ili privatna mreža)
Na samom početku primene EDI najveći deo komunikacije se odvijao u direktnom kontaktu računarskih sistema poslovnih partnera, što je zahtevalo da oba sistema koriste iste komunikacione protokole i brzinu prenosa podataka, imaju kompatibilan harver i istovremeno raspoložive telefonske linije u trenutku potrebe za komunikacijom.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET