Analiza visine poreza u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza visine poreza u Srbiji". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Originalni naučni članak∗
UDK: 336.22:303.725.3(497.11)
Analiza visine poreza u Srbiji∗∗∗
Rezime: Mere poreske politike predstavljaju bitan instrument realizacija osnovnih
makroekonomskih ciljeva. S tim u vezi, postavlja se pitanje da li poreski sistem Srbije predstavlja argument u pravcu konkurentnosti Srbije kao investicione destinacije ili nasuprot tome predstavlja prepreku ubrzanom privrednom razvoju zemlje. Na osnovu komparativne analize fiskalnog opterećenja i osnovnih poreskih oblika u Srbiji i odabranim evropskim državama (Nemačka, Irska, Češka Republika, Hrvatska i Bugarska), može se zaključiti da je fiskalno opterećenje u Srbiji umereno, a da su stope osnovnih fiskalnih javnih prihoda u Srbiji niže u odnosu na ostale posmatrane države.
Ključne reči: fiskalno opterećenje, porez na dobit preduzeća, porez na dohodak fizičkih lica, doprinosi za socijalno osiguranje, porez na dodatu vrednost, akcize Summary: Tax policy measures represent significan instrument of realization of main macroeconomic goals. With regards to this, it is questionable whether the tax system of Serbia represents element of competitivness of Serbia as investment destination or it is an obstacle for accelerated economic growth. Comparative analysis of fiscal burden and main taxes in Serbia and selected European countries (Germany, Ireland, Czech Republic, Croatia and Bulgaria), indicates that fiscal burden in Serbia is moderate, while the basic fiscal public revenues’ rates in Serbia are lower than the rates applied in other countries subject to analysis. Keywords: fiscal burden, corporate income tax, personal income tax, social
security contributions, value added tax, axcise duties
∗ ∗∗ ∗∗∗
Analiza visine poreza u Srbij
1.
UVODNA RAZMATRANJA
Oporezivanje treba da bude kao čerupanje guske: što više perja, uz što manje šištanja. Žan Batist Kolber, ministar finansija Luja XIV
oreski sistem predstavlja jedan od osnovnih elemenata makroekonomskog sistema i kao takav treba da bude obezbedi ostvarivanje osnovnog, fiskalnog, cilja - prikupljanje dovoljnog iznosa javnih prihoda za pokriće javnih rashoda, ali i brojnih ekstrafiskalnih, posebno makroekonomskih, ciljeva (stabilnost cena, održivi privredni rast, puna zaposlenost i ravnoteža platnog bilansa). Ostvarivanje navedenih ciljeva nije ni malo jednostavno niti lako, budući da su mnogi meñu njima meñusobno konfliktni. Realizacija navedenih ciljeva je posebno otežana u državama u tranziciji, usled postojanja brojnih navedenoj grupaciji zemalja specifičnih momenata. Realizaciju pomenutih ciljeva u Srbiji je, pored navedenog, dodatano otežana postojanjem samo njoj svojstvenih brojnih endogenih i egzogenih faktora. Državama u tranziciji imanentan je nedostatak kapitala za ubrzanje privrednog rasta. Osnovni preduslovi značajnijeg privlačenja stranog kapitala jesu funkcionisanje i stabilnost pravnog sistema, postojanje nezavisnih i efikasnih državnih institucija, zakonodavstvo ureñeno na principima slobodne tržišne ekonomije, stabilan i konkurentan poreski sistem, postojanje razvijene infrastrukture i dr. Poreska konkurentnost predstavlja, prema tome, samo jedan od elemenata ukupnog privrednog ambijenta koji utiče na priliv investicija i privredni rast. U naučno-stručnoj, poslovnoj, pa i najširoj javnosti često se mogu čuti različita mišljenja u vezi sa konkurentnošću poreskog sistema Srbije, posebno u odnosu na države iz okruženja. Kreatori poreskog sistema i politike ističu konkurentnost poreskog sistema Srbije u privlačenju stranog kapitala postojanjem niskih poreskih stope pojedinih poreza. Poslovni krugovi, nasuprot tome, vrlo često, ističu visoko opterećenje faktora proizvodnje u Srbiji porezima i drugim javnim prihodima. Ovaj rad predstavlja pokušaj odgovora na navedene sučeljene stavove o poreskoj konkurentnosti privrede Srbije. Uvažavajući brojne metodološke i druge sistemske probleme u radu će se učiniti pokušaj komaparativnog prikaza poreske konkurentnosti Srbije i jednog odabranog broja država. Odabir država je vodio računa da se u grupu država uključi(e) država(e) koja(e) je (su): (1) po ekonomskim performansama slične Srbiji a koje su u procesu pridruživanja Evropskoj uniji (EU) odmakle (Hrvatska i Bugarska), (2) srednje razvijena i koja je uspešno izvršila transformaciju političkog i ekonomskog sistema (Češka Republika), (3) po svojoj ekonomskoj snazi jedan od lidera EU (Nemačka) i (4) po svojoj veličini i broju stanovnika približna Srbiji, ali koja je u kratkom periodu ostvarila impresivan i dinamičan privredni razvoj i svrstala se u svetski vrh po stepenu ekonomske razvijenosti (Irska).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET