Analiza posla kao aktivnosti u oblasti upravljanja ljudskim resursima | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza posla kao aktivnosti u oblasti upravljanja ljudskim resursima". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ СИНЕРГИЈА
ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ И ЗАШТИТУ
БАЊА ЛУКА
Предмет:
УПРАВЉАЊЕ ЉУДСКИМ РЕСУРСИМА
Семинарски рад:
АНАЛИЗА ПОСЛА КАО АКТИВНОСТИ У ОБЛАСТИ УПРАВЉАЊА ЉУДСКИМ РЕСУРСИМА
Ментор; Студент;
Бања Лука, децембар 2012 година
С А Д Р Ж А Ј :
1.УВОД …………………………………………………………………………………….3
2.АНАЛИЗА ПОСЛА КАО АКТИВНОСТИ У ОБЛАСТИ УПРАВЉАЊА ЉУДСКИМ РЕСУРСИМА 4
2.1 Природа анализе посла 5
2.2 Шта је посао? 7
3. ПРОЦЕС АНАЛИЗЕ ПОСЛА 7
3.1. Прикупљање података 9
3.1.1. Типови података 9
3.1.2. Извори података 10
3.1.3. Технике прикупљања података 10
4. МЕТОДИ САКУПЉАЊА ПОДАТАКА ПОТРЕБНИХ ЗА АНАЛИЗУ ПОСЛА 12
4.1 Разговори 12
4.2 Упитници 13
4.3 Посматрање 13
4.4 Вођење дневника/евиденције 13
4.5 Специјализоване методе за анализу посла (квантитативне технике): 13
5. ЗАКЉУЧАК 15
ЛИТЕРАТУРА 16
УВОД
У пословном окружењу основни ресурс сваке организације чине људи и њиховеспособности, којима доприносе остварењу организационих циљева.
Њихова креативност, иновативност, мотивисаност, информисаност, особине су које их чине другачијим од осталихресурса у предузећу.
Према томе,запослени представљају најважнији ресурс у креирањудодатних вредости предузећа. Управљање људским ресурсима (Human Resource Management - HRM), је посебна научна дисциплина менаџмента, која укључује све процесе и активности којеимају за циљ управљање људским ресурсима неке организације. Област ХРМ обухвата практично све аспекте односа са запосленима у некој организацији.
Такође утиче и на сљедеће области:
систем одабира при запошљавању, анализе запослених,
повећање продуктивности запослених,
системи подстицајних програма,- развој и едукација,
понашање запослених,
правна регулатива, синдикати, заштита запослених итд.
Управо свеобухватан, системски приступ односима са запосленима омогућује највећистепен побољшања перформанси неке организације. Важност људског капитала расте, тако да људи поседују све више знања иинформација па је и управљање људким ресурсима све теже. Потребно је знање какоуспешно управљати људским капиталом, како придобити, развити, задржати и наградити правељуде који ће постићи постављене циљеве и следити стратегију предузећа. Квалитетно управљање људским ресурсима је најзначајнија пословна активност свакеорагнизације.
2. АНАЛИЗА ПОСЛА КАО АКТИВНОСТИ У ОБЛАСТИ УПРАВЉАЊА ЉУДСКИМ РЕСУРСИМА
Анализа посла је специфична делатност којом менадзери треба у континуитету да се баве. Овом активношћу се заснивају остале управљачке способности. Најбитнија тачка управљања људским ресурсима налази се у пословима који се обављају у организацији.они су временом променљиви и прилагодљиви, а уз њих се мењају и захтеви које запослени треба да испуне. Одговори појединаца на те захтеве се разликују, јер не одговара свима исто. Ту битну улогу игра степен професионалних амбиција, очекивања и индивидуалних потенцијала који су заступљени код појединца. Анализа посла у основи представља одговор на четири питања: 1. Шта радник ради?; 2. Како радник ради? ; 3. Зашто радник ради?; 4. Које су психофизичке особине неопходне за успешно обављање посла?. Све информације добијене у процесу анализе радног места могу се груписати у две тегорије: 1.Информације о садржају посла: карактеристике и начин обављања одређеног посла. 2.Информације о извршиоцу посла: професионални профил (потребна знања и вештине које су неопходне за успешно обављање послова у компанији) и психолошки профил (интелектуалне способности, карактеристике личности и интересовања која су неопходна за успешно обављање неког посла).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET