Analiza i predviđanje tražnje i prodaje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza i predviđanje tražnje i prodaje". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
Predmet: MARKETING I ODNOSI SA JAVNOŠĆU
ANALIZA I PREDVIĐANJE
TRAŽNJE I PRODAJE
Čačak, januar, 2010. godina
S a d r ž a j
I UVOD 2 1. NIVO I DEFINICIJE TRŽIŠTA 3 2. NIVOI TRAŽNJE 4 2.1. Tržišna tražnja - funkcija, predviđanje i potencijal 5 2.2. Tražnja organizacije - funkcija, predviđanje i potencijal 7 3. PROCENA TEKUĆE TRAŽNJE 8 3.1. Ukupni tržišni potencijal 8 3.2. Tržišni potencijal područja 9 3.3. Procena aktuelne prodaje i tržišnog učešća 13 4. PROCENA BUDUĆE TRAŽNJE 13 4.1. Ispitivanje namera kupaca 14 4.2. Sinteza mišljenja prodavaca 15 4.3. Misljenje stručnjaka 16 4.4. Analiza prethodne prodaje 16 4.5. Testiranje tržišta 16 I I ZAKLJUČAK 17 I I I LITERATURA 19
I UVOD
„Predviđanje nalikuje nastojanju da se automobil vozi na slepo prema uputstvu osobe koja gleda kroz zadnji prozor“
Tržišno predviđanje predstavlja procenu sadašnje i buduće veličine ukupnog tržišta, odnosno procenu sadašnje i buduće tražnje za proizvodima i uslugama preduzeća (tržište je mesto gde se sreću ponuda i tražnja). Od tržišnog predviđanja zavisi: marketing napor preduzeća na postojećem tržištu, budući marketing napor koji preduzeće treba da usmeri na postojeće tržište i marketing napor preduzeća na potencijalnom novom tržištu.
Da bi se pristupilo proceni sadašnje i buduće tražnje, neophodno je prvo upoznati se sa tražnjom koja se kao koncepcija ispoljava na tržištu od strane potrošača (na tržištu se pored tražnje javlja i ponuda). A podsetimo se da se upravljanje marketingom svodi na upravljanje tražnjom – prema tome, merenje tražnje je osnova za upravljanje marketing aktivnostima. Tražnja za proizvodom se izražava ukupnom količinom proizvoda koju kupuje određena grupa potrošača pod definisanim marketing naporom preduzeća, u geografski definisanom području tržišta, vremenski definisanom periodu i u određenoj marketing okolini.
Tražnja se ne izražava kvantitativno, već je funkcija cene. Odnos između potencijala tržišta i tražnje je direktan. Tražnja teži gornjoj granici potencijala tržišta. Kao analiza tržišta, tako i merenje tražnje zahteva definisanje: proizvoda ili proizvoda i količine za koje se meri tražnja (u broju ili vrednosti), kupaca datog/datih proizvoda preduzeća, prostorne granice (lokalno, regionalno ili nacionalno područje), vremenske granice u okviru koje se vrši merenje tražnje (za sledeću godinu ili sezonu…), okoline u kojoj se vrši merenje tražnje, jer ne nudi iste uslove okolina u kojoj je npr. inflatorno stanje ili u kojoj su ekonomske prilike ugrožene ratom ili drugim sukobom i marketing programa kojim će preduzeće delovati u zavisnosti od pretpostavke o kretanju budućih cena, proizvodnje, konkurencije… Tržišna tražnja se izražava ukupnom količinom koju će kupiti određena grupa kupaca u određenom vremenskom periodu, određenim prostornim granicama, u određenoj marketing okolini i prema određenom marketing naporu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET