Monopol | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monopol". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Крагујевцу
Технички факултет, Чачак
Семинарски рад
Смер: Инжењерски менаџмент
Тема:
Врсте тржишта
МОНОПОЛ
Чачак, децембар2009.
Садржај:
1.ТИПОВИ ТРЖИШТА 3
1.1.Ефективна и неефективна конкуренција 4
2.МОНОПОЛ 4
2.1. Настанак монопола 5
2.2 Подела монопола 6
2.3.Монополистичке организације 7
2.4.Карактеристични облици монополистичког удруживања 8
2.5.Монополистичка конкуренција 8
3.ПРИМЕРИ МОНОПОЛА И КРШЕЊА АНТИМОНОПОЛИСТИЧКОГ ЗАКОНА 9
4.ЛИТЕРАТУРА 11
1.ТИПОВИ ТРЖИШТА
У привреди функционише много појединачних тржишта , а свако од њих има сопствену структуру, понашање и перформансе.
У зависности од тога, разликује се шест главних типова тржишта:
чист монопол
доминантна фирма
чврст олигопол
лабав олигопол
монополистичка конкуренција
потпуна конкуренција.
Чист монопол је тип тржишта у коме се тражња за одређеним производима и услугама снабдева само од једне фирме. То су фирме које припадају следећим привредним областима: производња струје, телефонске комуникације, поштанске услуге и слично.
Следећи тип тржишта је случај доминантна фирма.То је фирма која има доминацију на тржишту. Доминантна фирма са својим производима покрива преко 40% тржишта тих производа или услуга и најчешће нема блиске ривале. Такве су на пример фирме ИБМ и Кодак.
Тржишна структура у којој доминира једна фирма, често се претапа у лабави и чврсти олигопол. Олигополске фирме међусобно сарађују при утврђивању цена својих производа. Разлика између чврстог и лабавог олигопола јесте у томе што је у случају чврстог олигопола договарање вероватно, а у случају лабавог олигопола договарања нема.
Монополистичка конкуренција даље се смањује на степен монополисаности. У монополистичкој конкуренцији постоји много конкурената. Ни једна фирма – конкурент не покрива више од 10% тржишта. Значи, свака има мали степен тржишне снаге. Смањен степен монополисаности, потом доводи до другог екстрема, до чисте конкуренције. У чистој конкуренцији постоји много равноправних конкурената, односно ни једна фирма – конкурент нема преовлађујући утицај на тржишту.
1.1.Ефективна и неефективна конкуренција
Прва три типа тржишта (чисти монопол, доминантне фирме и чврсти олигополи) представљају неефективну конкуренцију. То значи да једна или више фирми доминира неким тржиштем и нису задовољени неопходни услови за развој праве тржишне конкуренције. Узајамни притисак у овом случају није јак. Доминантна фирма суочава се само са малим притиском својих ривала, док се њени мали ривали суочавају са изузетно великим притиском и ризиком наметнутим од стране доминантне фирме. У складу са тим, доминантна фирма може повећати цене и, уколико то жели, може преузимати акције које ће уклонити њене мање ривале са тржишта.
Последња три типа тржишта (лабави олигополи, монополистичка конкуренција и чиста конкуренција) представљају ефективну конкуренцију. Она подразумева присуство борбе између пословних ривала на тржишту. Спроводи се интензивни узајамни притисак тако да сви конкурентни морају да уложе максималне напоре да би опстали на тржишту.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET