Monetarna politika države | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monetarna politika države". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


МОНЕТАРНА ПОЛИТИКА ДРжАВЕ
-семинарски рад-
САДРЖАЈ
Увод…………………………………………………………………………………..3
Функција монетарне политике………………………………………………..3
Основни задаци монетарне политике…………………………….………….4
Субјекти монетарне политике………………………………………………...5
Инструменти монетарне политике…………………………………………...8
Закључак……………………………………………………………………….…..10
Литература…………………………………………………………………………11
Увод
Савремена привреда, њено функционисање и развој, имају две основне компоненте: робне и новчане токове,који су међусобно повезани и условљени у процесу материјалне репродукције друштва. У тој привреди свака производња размена и потрошња реалних материјалних добара и услуга или било која друга економска активност, условљена је новцем као нужним пратиоцем реалних токова .
Монетарна политика представља важан део економске политике. Њен основни задатак јесте да регулише потребну количину новца и кредита са основним циљем да обезбеди нормално одвијање робних трошкова али и да утиче на глобална макроекономска кретања. То је политика чији субјекти утичу на количину новца у
оптицају, брзину оптицаја,величину и структуру кредита који стоје привредним субјектима на располагању.
Њеним инструментима и мерама утиче се на кретања у бројним областима економског живота , и зато је монетарна политика важан део економске политике. Монетарне политика обухвата емисиону, кредитну и девизну политику.
Функција монетарне политике
Функције монетарне политике могу се најлакше изразити кроз односе новца и кредита према глобалним привредним кретањима. Основне функције те политике су:
активирање развојних потенцијала земље
обезбеђује нормални ток материјалне репродукције друштва
стварање повољног амбијента пословања и развоја привреде
Дејство монетарне политике је линеарно што значи да утиче на све сегменте економског живота где новац има функцију,а може имати и селективну функцију.
Држава својим инструментима и мерама може утицати на обим понуде и тражње на тржишту, извоз и увоз и њихову структуру, раст запослености, утицати на стабилност новца итд. Једна од најважнијих функција монетарне политике је да управља токовима новца и кредита. Она својим мерама и инструментима утиче на ниво цена добара и услуга на домаћем тржишту. Тиме се и утиче на вредност домаће валуте како у држави тако и у њеном курсу ван државе.Стабилност домаће валуте је веома значајна и сложена активност монетарне политике у целини.
Ако монетарна политика не остварује ту функцију онда настаје монетарна нестабилност.
Последице нестабилности су драстичне како на економска тако и на социјална кретања у држави. Оне се изражавају као:
раст неповерења привредних субјеката и становништва према новцу и монетарним властима;
претварање имовине из новчаних у реалне облике или девизе;
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET