Monetarna politika, centralne banke i poslovna banka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monetarna politika, centralne banke i poslovna banka". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
I. UVOD
Monetarna politika predstavlja jedan od instrumenata koji ekonomska politika koristi u ostvarivanju postavljenih ciljeva pune zaposlenosti, privrednog rasta i razvoja i stabilnosti cena. Stoga su ciljevi ekonomske politike istovremeno i ciljevi monetarne politike. Monetarna politika predstavlja proces upravljanja instrumentima monetarnog regulisanja koji treba da obezbede zadovoljavajuci nivo novčane mase u skladu sa postavljenim ciljevima ekonomske politike.
Sprovođenje monetarne politike vrši centralna banka. Centralna banka, kao centralna monetarna institucija, koristi više instrumenata monetarnog regulisanja, kao što su: operacije na deviznom tržištu, operacije na otvorenom tržištu, stopa obaveznih rezervi, eskontna stopa...
Monetarna politika predstavlja proces upravljanja instrumentima monetarne politike od strane nosilaca ove politike.
Monetarna politika je politika koju sprovodi centralna banka s namjerom da utiče na monetarne i kreditne agregate, kamatne stope i devizni kurs, a sve u cilju ostvarivanja krajnjih ciljeva makroekonomske politike
U Srbiji monetarnu politiku vodi Narodna banka Srbije. Ona utvrđuje i sprovodi ciljeve monetarne politike primenom sledećih instrumenata:
Izdavanjem kratkoročnih hartija od vrednosti
Sprovođenjem operacija na otvorenom tržištu
Obavljanjem diskontnih poslova
Odobravanjem kratkoročnih kredita
Utvrđivanjem obavezne rezerve kod Narodne banke Srbije
Utvrđivanjem eskontne stope i drugih kamatnih stopa Narodne banke Srbije
Utvrđivanje mera za održavanje likvidnosti banaka i drugih finansijskih organizacija
Donošenjem propisa i preduzimanjem mera i drugih aktivnosti iz oblasti deviznog poslovanja utvrđenih zakonom
Izdavanjem novčanica i kovanog novca
Utvrđivanjem drugih instrumenata i mera monetarne politike.
II. POJAM I INSTRUMENTI MONETARNE POLITIKE
Kao sto sam vec naveo, monetarna politika je jedan od instrumenata koji ekonomska politika koristi u ostvarivanju postavljenih ciljeva. Narodna banka Srbije može izdavati kratkoročne hartije od vrednosti koje glase na domaću ili stranu valutu. Operacije na otvorenom tržištu se sastoje u kupovini ili prodaji razlicitih hartija od vrednosti. Diskontne poslove obavlja kupovinom hartija od vrednosti od banaka i prodajom tih hartija pre isteka rokova njihovog dospeća. Narodna banka Srbije utvrđuje visinu obavezne rezerve banaka propisivanjem stope obavezne rezerve.
Kao ciljevi monetarne politike mogu se navesti:
Visoka stopa zaposlenosti;
Privredni rast;
Stabilnost cijena;
Stabilnost kamatnih stopa;
Stabilnost finansijskih tržišta;
Stabilnost na deviznim tržištima
Za razliku od tradicionalnih shvatanja uloge monetarne politike kao jednog od glavnih instrumenata za ostvarivanje krajnjih ciljeva makroekonomske politike, sada je prihvaćeno gledište da je primarni cilj monetarne politike monetarna stabilnost.Međutim, postoji tzv. trade-off, odnosno konfliktonst među nekim ciljevima (zaposlenost vs inflacija), tako da je ključan izbor prioriteta između ciljeva.
Sprovođenje politike umnogome bi bilo olakšano za njene nosioce ukoliko bi postojala potpuna informacija o delovanju transmisionog mehanizma monetarnih procesa, a time i o stvarnom odnosu između instrumenata monetarne politike, finansijskih i realnih varijabli. U tom slučaju nosiocima monetarne politike preostalo bi da što bolje ispune zadatak u pogledu rukovanja raspoloživim instrumentima monetarnog regulisanja, tako da to rezultira u poznatim i željenim efektima na nivou i veličini promene krajnjih ciljeva monetarne politike(kretanje inflacije, zaposlenosti, proizvodnje...)
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET