Monetarna politika Bosne i Hercegovine kao pretpostavka makroekonomske stabilnosti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monetarna politika Bosne i Hercegovine kao pretpostavka makroekonomske stabilnosti". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
MONETARNA POLITIKA BOSNE I HERCEGOVINE KAO PRETPOSTAVKA MAKROEKONOMSKE STABILNOSTI
REZIME
Pored centralne banke kao temeljnog nosioca monetarne vlasti u zemlji, u određenim slučajevima (naročito poslije snažne finansijske krize, hiperinflacije, ratova..) uvodi se valutni odbor kao jedan od modela upravljanja monetarnom politikom. Iako je taj model prisutan više od dva stoljeća, u zadnje dvije-tri decenije ponovno se popularizira njegov značaj za nacionalnu privredu. Stoga se u predmetnom radu najprije prezentira istorijat valutnog odbora kao najekstremnije forme vezivanja deviznog kursa i njegove osnovne krakteristike. Potom se vrši komparacija klasične centralne banke i valutnog odbora u cilju iznošenja osnovnih prednosti, ali i nedostataka pomenutog aranžmana. U zadnjem dijelu rada prezentiraju se iskustva pojedinih zemalja, naročito na polju suzbijanja inflatornih trendova i postizanja monetarne stabilnosti sa navedenim aranžmanom, sa posebnim osvrtom na BiH. U tom kontekstu navodi se da su se u dvanaestogodišnjem periodu postigli nezanemarivi rezultati u sferi monetarne politike u BiH, ali se istovremeno naglašavaju potencijalne opasnosti po održivost valutnog odbora u narednom periodu i daju prijedlozi za njihovo eliminisanje ili reduciranje.
Ključne riječi: monetarna politika, centralna banka, valutni odbor, devizni kurs, inflacija
JEL klasifikacija
E5 – Monetary policy, Central Banking and the Supply of Money and Credit
E52 – Monetary Policu
UVOD
Valutni odbor (currency board) predstavlja monetarno-deviznu instituciju koja obezbjeđuje pri fiksnom deviznom kursu punu konvertibilnost nacionalne valute. Pri valutnom odboru ekonomija funkcioniše na bazi valute koja je rigidno vezana, odnosno zakonom fiksirana za vodeću valutu ili korpu valuta. On je veoma sličan zlatnom standardu jer zahtijeva minimalne 100%-no rezerve u stranoj valuti kojim bi se podržala ponuda novca u zemlji i gdje se zemlja odriče prava da utiče na ponudu novca. Posljednjih godina pomenuti koncept privlači pažnju zbog postignutih uspjeha na polju makroekonomske stabilizacije u mnogim zemljama u kojima je bio uveden. Najvažnije preformanse koje valutni odbor obezbjeđuje su: konvertibilnost, niska inflacija i kredibilitet ekonomske politike. MMF takođe veoma često protežira implementaciju navedenog koncepta kao segmenta sveukupnog stabilizacionog programa. Komparativna analiza klasičnog valutnog odbora i centralne banke, kao i antiinflatornih efekata na primjeru odabranih zemalja centralne su tačke ovog rada.
1.MONETARNA POLITIKA KAO INSTRUMENT MAKROEKONOMSKE POLITIKE
Monetarna politika predstavlja jedan od veoma važnih instrumenata makroekonomske politike. Sastoji se iz emisione, kreditne i devizne politike, a usko je povezana sa fiskalnom politikom u sklopu finansijske, odnosno makroekonomske politike. Mogli bismo je definisati kao skup pravila, propisa, mjera i instrumenata kojima se u monetarnoj sferi društvene reprodukcije reguliše nivo, struktura i dinamika novčane mase, kao i cirkulacija novca u prometnim kanalima reprodukcije. Radi se zapravo o konkretnom usmjeravanju privrednih tokova i procesa djelujući preko monetarnog sektora i koristeći pri tome osnovne instrumente (obaveznu rezervu, eskontnu stopu, operacije na otvorenom tržištu, selektivnu politiku). Glavni ciljevi monetarne politike su: ekonomska likvidnost, monetarna ravnoteža i stabilnost domaćeg novca i deviznog tečaja. Drugim riječima, osnovni cilj pomenute politike jeste permanentno snabdijevanje reprosistema novcem u mjeri koja je neophodna za neometano odvijanje plaćanja, uz istovremeno održavanje stabilnosti domaćeg novca i njegovog deviznog tečaja. Moguće je razlikovati sljedeće vrste monetarne politike:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET