Moguće ekonomske posledice elektronskog novca i elektronskog bankarstva | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Moguće ekonomske posledice elektronskog novca i elektronskog bankarstva". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Makroekonomija
TEMA: Moguće ekonomske posledice elektronskog novca i elektronskog bankarstva
Sadržaj
UVOD
Sposobnost elektronskog novca da slobodno „struji“ preko državnih granica (koja se naziva i transnacionalnošću elektronskog novca) dodatno utiče na koristi i eventualne probleme u vezi s elektronskim novcem, pa može da ima značajne međunarodne posledice.
„Sa ekonomskog gledišta, transnacionalnost je najznačajnija karakteristika elektronskog novca. Kada bi se elektronski novac ponašao poput tradicionalnih valuta, tj. kada bi cirkulisao samo u okviru nacionalnih granica i bio kontrolisan od strane centralnih monetarnih organa onda, verovatno, ne bi postojale neke ozbiljnije ekonomske posledice u vezi s njim. U tom slučaju, elektronski novac ne bi bio ništa drugo do pogodniji metod za obavljanje transakcija, kao što su, recimo, kreditne kartice. Međutim, transnacionalnost elektronskog novca ima potencijal da prouzrokuje konflikt između sajberspejsa i država. Ako bi se se neki elektronski novac uspešno proširio na susedne države, to bi moglo da dovede do ekonomskih sukoba između država.“
Povećana efikasnost transakcija
Elektronski novac će učiniti transakcije efikasnijim na više načina. Prvo, elektronski novac će učiniti transakcije jeftinijim zbog toga što su troškovi transfera elektronskog novca preko Interneta znatno manji od troškova transfera novca putem konvencionalnog bankarskog sistema. Da bi obavljale transfer novca na tradicionalni način, konvencionalne banke moraju da imaju ogranke, službenike, bankomate i specifične sisteme za elektronske transakcije. S obzirom na to da elektronski novac koristi već postojeću mrežu (Internet) i računare svojih korisnika, troškovi transfera elektronskog novca mnogo su manji — gotovo da ih i nema. Kod transakcija koje se obavljaju preko Interneta bankarske provizije jednake su nuli, kao što je slučaj sa Mark Twain bankom.
Drugo, zbog činjenice da Internet ne poznaje političke granice, ne poznaje ih ni elektronski novac. Prema tome, troškovi transfera u okviru neke države skoro su jednaki troškovima transfera između različitih zemalja. Troškovi međunarodnih transfera novca, koji su sada mnogo veći od troškova transfera novca unutar neke zemlje, biće dramatično smanjeni. Na primer, danas je potrebno više od nedelju dana da bi se neka mala suma novca poslala nekoj stranoj banci. Međutim, kada bi ta strana banka prihvatala elektronski novac, ovaj rok bi bio dramatično skraćen.
Treće, plaćanja elektronskim novcem može da koristi svako ko ima pristup Internetu i nekoj banci na Internetu. Plaćanja putem kreditnih kartica ograničena su samo na ovlašćene trgovine, odnosno na preduzeća koja imaju tzv. status trgovca. Status trgovca nije lako steći, a to pogotovo važi za mala preduzeća, koja emitenti kreditnih/debitnih kartica smatraju visokorizičnim i vrlo su oprezni prilikom dodeljivanja statusa trgovca ovakvim preduzećima. Kod elektronskog novca, međutim, moguća su plaćanja između dve osobe.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET