mjesto i uloga i značaj državne revizorske institucija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "mjesto i uloga i značaj državne revizorske institucija". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
BANJA LUKA
_________________________________________________________________________________________
Seminarski rad iz predmeta:
Specijalna računovodstva
Naziv seminarskog rada:
“Računovodstvena regulativa budžetskog računovodstva u BiH”
Sema Mustačević
Banja Luka,20.11.2010.
Sadržaj:
UVOD
STANDARDI I PRAVILA
PANIRANJE I PRIPREMANJE BUDŽETA
IZVRŠENJE BUDŽETA
PROCJENJIVANJE BILANSNIH POZICIJA
PRIMJENA KONTNOG PLANA ZA BUDŽETE I BUDŽETSKE KORISNIKE
KNJIŽENJE PROMJENA NASTALIH SREDSTAVA
Način nabavke stalnih sredstava
Nabavka stalnih sredstava u slučaju kada su sredstva planirana u budžetu
Knjiženje stalnih materijalnih sredstava u pripremi i izgradnji
Rekonstrukcija i adaptacija
Nabavka putem staro za novo
Stalna sredstva van upotrebe
Prodaja stalnog sredstva
Evidentiranje štete na stalnim sredstvima i izmirenje štete
Zaključak
Literatura
UVOD
Za upravu, budžet je poseban zakon koji pojedincima ili tijelima (budžetskim korisnicima) dodjeljuje ovlasti, za trošenje sredstava iz javnih fondova i koji, u nekim slučajevima, propisuje na koji način će resursi biti raspoređeni. Ovaj zakon o godišnjem budžetu se obično priprema u okviru još jednog relevantnog zakona, koji se obično naziva zakon, ili akt, o organskom budžetu, koji precizira na koji način godišnji budžet mora biti pripremljen, usvojen, proveden i revidiran. U FBIH, ovaj zakon je Zakon o budžetima FederacijE Bosne i Hercegovine; u RS, to je Zakon o budžetskom sistemu Republike Srpske.
U demokraciji, ovlast za prikupljanje i trošenje određenih fondova izabranom tijelu dodjeljuje javnost, čime je odabrano tijelu povjereno da obavlja svoje dužnosti u najboljem interesu javnosti i u prikupljanju i pri raspodjeli ovih sredstava. U slučaju općinskih budžeta, ta ovlast je data općinskom vijeću ili skupštini, sa ulogom izvršnih vlasti ili načelnika, ograničenom na pripremanje budžeta i potonje ovlasti nad izvršavanjem budžeta ili trošenjem novca. Javnost, shodno tome, ima centralnu ulogu u budžetskom procesu, i kao izvor sredstava i kao izvor ovlasti za njihovo prikupljanje i raspodjelu. Čitav budžetski proces bi, stoga, trebao funkcionirati u najboljem interesu javnosti, što znači da bi proces trebao biti transparentan, kako bi omogućio učešće javnosti, te u potpunosti odgovoran prema javnosti, kroz redovno izveštavanje i neovisno garantiranje integriteta.
Budžetski dokument – zakon o budžetu – određuje iznos raspoloživih sredstava, izvor ovih sredstava, poreznih i neporeznih i njihovu raspodjelu budžetskim korisnicima. Obično obuhvata period od jedne godine, najčešće kalendarske, iako je često uključeno i dugoročno planiranje (što je veoma dobra praksa). Kako su sredstva ograničena, jednako moraju biti i rashodi kako bi budžet bio balansiran.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET