Međunarodni monetarni fond | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni monetarni fond". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Задатак и циљ ММФ-а 4
2. Финансијска основа ММФ-а 4
3. Квоте и гласање – појам и значај 4
4. Операције ММФ-а 5
5. Организација ММФ-а 6
6. Улога злата у ММФ-у 7
7. Валутни систем ММФ-а 7
8. Договарање и консултације у ММФ-у 8
9. Финансијска функција ММФ-а 8
10. Финасијска помоћ 9
11. Финансијске олакшице 9
12.Специјална права вучења СДР – појам и суштина - (Special Drawing Rights) 10
13. Политика условљености фонда 11
14.Станд-бy аранжмани 12
Закључна разматрања 13
Литература 14
Увод
Постоје различита дефинисања ММФ-а. Неки тврде да је то јака политичка институција која се служи манипулацијама, други је поистовећују са Светском банком и тако даље. ММФ није ни једно ни друго.
ММФ је међународна кооперативна институција коју чине 182 земље, добровољно учлањене, јер предност виде у заједничком договарању у оквиру ове институције, а све у циљу постизања што стабилнијег међународног система пословања.
Такође, ММФ је институција која позајмљује новац својим члановима који имају проблеме са финансијским обавезама, али само под условом да предузму мере за елиминисање тих потешкоћа. ММФ нема никакав ауторитет над домаћом економском политиком својих чланова.
До потребе за организацијом као што је ММФ дошло је после велике економске кризе 30-их година овог века . Велики број држава са Великом Британијом на челу морало је да напушта златно правило . Тај систем је наилазио на потешкоће у време настајања монопола и концентрације капитала . Дошло је до опадања животног стандарда . Неке државе су тежиле скоро потпуном елиминисању употребе новца а друге су продавале своју валуту испод реалне цене да би смањиле пословање других земаља . Однос између новца и вредности роба је постао нејасан . Оваква пракса је позната под називом компетитивна девалвација.
Цене добара на светском тржишту су пале за 48% , а вредност међународног пословања за 63%. Током 30-тих година долази до неколико међународних конференција са циљем да се спрече монетарни проблеми . Требало је створити систем који ће се бавити монетарним питањима и решавању монетарних проблема . Захтев за таквим системом су затражили Harr y Dexter White из САД-а и John Maynard Keynes из УК . Међународна заједница је прихватила овај систем а договор о успостављању Међународног монетарног фонда се десио у граду Bretton Woods , New Hampshire , УСА, 22-ог Јула 1944. године .
Договору су присуствовали 44 делегата разних земаља . ММФ је почео званично са радом у Вашингтону маја 1946. године са 39 чланова.
1. Задатак и циљ ММФ-а
Основни задаци ММФ-а су :
Развијање међународне монетарне кооперације,
Потпомагање експанзије међународног привредног пословања и доприноса повећању нивоа запослености и реалног раста дохотка,
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET