Međunarodni monetarni fond | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni monetarni fond". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ŠKOLA ZA PRIMJENJENE I PRAVNE NAUKE
PROMETEJ
Banja Luka , Knjaza Miloša 10A
SEMINARSKI RAD
GLOBALNA EKONOMIJA I POSLOVNA DIPLOMATIJA
TEMA : MEĐUNARONI MONETARNI FOND
Banja Luka , juli 2011
SADRŽAJ:
1.Uvod .................................................................................................................32.Cilj MMF-a .....................................................................................................43.Finansijska osnova MMF-a .............................................................................44.Kvote i glasanje - pojam i znacaj .....................................................................55.Operacije MMF-a ............................................................................................66.Organizacija MMF-a .......................................................................................67.Uloga zlata u MMF-u......................................................................................7 8.Valutni sistem MMF-a .....................................................................................79.Dogovaranje i konsultacije u MMF-u ..............................................................810.Finansijka funkcija MMF-a............................................................................911.Finansijka pomoć...........................................................................................912.Finansijske olakšice.....................................................................................1013.Specijalna prava vucenja SDR – pojam i suština .......................................1114.Politika uslovljenosti fonda .........................................................................1215.Stand-by aranžmani .....................................................................................1316.Zaključak.......................................................................................................1417. Literatura .....................................................................................................15
1. Uvod
Dogovoru su prisustvovali 44 delegata raznih zemalja. MMF je poceo zvanicno sa radom u Vašingtonu maja 1946 godine sa 39 clanova
2. CILJ MMF-a
Osnovni ciljevi MMF-a su: - Unapredenje međunarodne saradnje kroz konsultacije i zajedničko rešavanje monetarnih problema. - Proširivanje medunarodne trgovine, rast zaposlenosti, dohotka i proizvodnje. - Stabilizacija deviznih kurseva I sprecavanje konkurentskih depresijacija. - Multilateralizam u medunarodnim plaćanjima za tekuce transakcije i uklanjanje deviznih ogranicenja koja sputavaju rast medunarodne trgovine. - Obezbedenje finansiskih sredstava za pomoc zemljama članicama u uravnoteženju platnog bilansa. - Smanjenje platnobilansnih neravnoteža.
Zadatak MMF-a nije smo rešavanje problema pojedinih zemalja već i funkcionisanje medunarodnog monetarnog sistema kao celine. Njegovi članovi zajedno rade na uspostavljanju stabilnog svetskog rasta. MMF radi na pronalaženju nacina da se preduhitre, kontrolišu i rešavaju finansijske krize.
3. FINANSIJSKA OSNOVA MMF-a
Na osnovu člana III odeljak 3 iz Breton Vudsa zemlje clanice su bile dužne da izvrše upis kvota i kao minimum, svaka zemlja clanica je u zlatu placala manji iznos od sledeca dva iznosa: 1) 25% svoje kvote, 2) 10% od svojih zvaničnih neto holdinga zlata u SAD dolarima. Ostatak kvote se upisivao u nacionalnoj valuti. Na osnovu Amandmana II iz 1978 godine predvideno je da se 25% kvote uplacuje u SDR ili u konvertibilnim valutama, a 75% u nacionalnoj valuti. Najnovija, jedanaesta opšta revizija kvota bila je 1998 godine i vrednost upisanih kvota je iznosila 212 milijardi SDR.
Kvote imaju 3 osnovne funkcije:
4. KVOTE I GLASANJE – pojam i znacaj
Pri uključenju u MMF svaka zemlja clanica deponuje odredenu sumu novca, zvanu “quota subscription”. Kvote imaju različite uloge i služe za:
• Utvrđivanje broja glasova• Utvrdivanje maksimalnog iznosa sredstava na korišcenje• Bazu za dodelu SDR
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET