Međunarodna trgovina komercijalnim uslugama | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodna trgovina komercijalnim uslugama". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET CRNE GORE
EKONOMSKI FAKULTET PODGORICA
Predmet: Medjunarodna ekonomija
Medjunarodna trgovina
komercijalnim uslugama
Podgorica, (Decembar) 2012. godine
SADRŽAJ
UVOD……………………………………………………………………………………………………………………3
Usluge kao najdinamičniji sektor privrede……………………………………………………….4
Regionalna struktura svjetskog uvoza i izvoza komercijalnih usluga………….….….8
Režimi pružanja i primjeri usluga………………………………………………………..……….…..9
2.1 Primjeri komercijalnih usluga u Crnoj Gori………………………………………….…..10
2.2 Primjeri komercijalnih usluga u svijetu……......................………………………….11
UVOD
Usluge se prema definiciji u Prirucniku platnog bilansa IMF-a, definisu kao neopipljivi proizvodi koji se istovremeno proizvode, razmjenjuju I trose.
Pojam komercijalnih usluga je relativno novi pojam na trzistu u odnosu na na primjer trziste roba. Ali od kada je ova praxa nastala samo je napredovala u funkciji vremena s obzirom da vrlo brzo postaje ogroman neiskorišćeni i neistraženi potencijal. Naravno samo najveći i najbrži igrač i koji su ovaj fenomen na vrijeme uocili su uspjeli da na istom zarade i izgrade sebi put kao predvodnici nove budućnosti.
Regulisanje medjunarodne trgovine uslugama nije tako raz vijeno kao regulisanje medjunarodne trgovine robom, ali se danas razvijaju regulative na svim nivoima: bilateralnom, regionalnom i medjunarodnom. U okviru pravnog sistema Svjetske trgovinske organiyacije usvojen je Opsti sporazum o trgovini uslugama ( General Agreement on Trade in Services – GATS). Ovaj sporazum je prvi I jedini koji obuhvata multilateralna pravila o medjunarodnoj trgovini uslugama. Sporazum predstavlja okvir za madjunarodnu trgovinu uslugama I pravnu osnovu za rešavanje sukobljenih nacionalnih interesa. U posledje dvije decenije je zabjeležen brži rast trgovine uslugama nego trgovine robom. One sada čine više od dvije trećine svjetskog bruto domaćeg proizvoda.
Ovim sporazumom se uvodi primjena klauzule najpovlascenije nacije i u medjunarodnu trgovinu uslugama definisu se osnovni vidovi usluga, obezbjedjuje transparentnost i slicno. Ovaj sporazum se odnosi na komercijalne usluge koje podrazumijevaju sve usluge osim drzavnih usluga.
Usluge kao najdinamičniji sektor privrede
Usluge su važne kako za razvijene zemlje tako i za zemlje u razvoju. Veoma brzo širenje uslužnog sektora doprinijelo je više ekonomskom rastu i otvaranju novih radnih mjesta nego bilo koji drugi sektor. Na uslužni sektor otpada skoro tri četvrtine bruto domaćeg proizvoda za zemlje Evropske unije i u prosjeku 50% za zemlje u razvoju. Pored toga, pre ko tri četvrtine zaposlenih u EU rade u uslužnom sektoru.
Danas nijedna zemlja ne može napredovati bez efikasne i razvijene servisne infrastrukture. Postojanje usluga je preduslov za ekonomski uspjeh. Proizvodjači i distributeri tekstila, automobila i kompjutera ne bi bili konkurentni bez pristupa efikasnom bankarstvu, osiguranju, računovodstvu, telekomu ili transportnom sistemu. Usluge su preduslov za razoj jer pomažu izvoznicima i proizvodjačima u zemljama u razvoju da iskoriste svoju ekonomsku snagu. Uslužni sektor donosi uštede potrošačima, ubrzava proces inovacija i tehnološki transfer. Obaj sektor privrede doprinosi i dugoročnim investicijama. Evropska unija kao i veliki broj drugih zemalaj svijeta, teži postepenoj liberalizaciji medjunarodne trgovine uslugama, na multilateralnom nivou kao i na nivou GATS pregovora u okviru STO, a takodje i u pregovorima na bilateralnom i regionalnom nivou.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET