Međunarodna ekonomija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodna ekonomija". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
MEĐUNARODNA EKONOMIJA
GATT
General Agreement on Tariff and Trade, (iz Havanske povelje) multilateralni međunarodni sporazum o carinskoj i vanjskotrgovinskoj politici 1947. Sjedište je Ženeva. Osnovni cilj GATT je uklanjanje diskriminacije u međunarodnoj trgovini i liberalizacija vanjske trgovine između zemalja članica.
Osnovni principi funkcioniranja GATT-a su:
Zabrana zaštite domaće proizvodnje količinskim ograničenjima, a dozvoljena zaštita je isključivo carina. Izuzeci su:
Zaštita poljoprivredne proizvodnje – za poljoprivrednu proizvodnju zemlje mogu koristiti količinska ograničenja na strogo privremenoj osnovi. Potvrda teze da su izuzeci postali pravilo je agrarni protekcionizam EU.
Neravnoteža platne bilance – zemlje koje su suočene s većom neravnotežom – deficitom mogu privremeno zaštititi svoju domaću proizvodnju količinskim ograničenjima.
Sprečavanje diskriminacije u međunarodnoj trgovini – počiva na klauzuli "najpovlaštenije" nacije. Ako bilo koja članica GATT-a da povlašteni status bilo kojoj trećoj zemlji onda se taj povlašten status mora prenijeti na sve ostale članice GATT-a. Izuzeci:
Carinske unije (međusobno ukidaju carine i imaju jednaku politiku prema trećim zemljama). Ako zemlje tvore carinsku uniju one ukidaju carine i količinska ograničenja međusobno a da se to smanjenje ili ukidanje ne mora protegnuti na ostale članice GATT-a.
Intrakompanijska trgovina – trgovina između podružnica unutar jedne iste multinacionalne kompanije (ili se ne plaća ili bitno smanji carina)
Malogranični promet – ona područja koja se nalaze u zoni malograničnog prometa ne moraju plaćati carine na uvoz.
Otklanjanje prepreka u međunarodnoj trgovini putem pregovora i konzultacija – zemlje rješavaju nesuglasice isključivo pregovorima, prije je postojao sistem prisile prema nevršiteljima pravila pa su ga mnoge zemlje zloupotrebljavale – možda je bio jedan od najvećih problema GATT-a. To se je u WTO-u promijenile i uvedena je moralna kazna i vrlo konkretan "sistem prisile" (mešunarodna izolacija) zemalja koje se ne pridržavaju pravila.
Smanjenje carinske zaštite putem multilateralnih pregovora (rundi) – traju više godina, do sad je održano 8 rundi.
runda 1947. u Ženevi, smanjenje 21,1%
runda u Francuskoj 1949., smanjenje 1,9%
runda u Engleskoj1950-51. , smanjenje 3,0%
runda u Ženevi 1955-56., smanjenje 3,5%
runda u Ženevi 1961-62., smanjenje 2,4%
runda Kenedijeva runda u Ženevi 1964-67., smanjenje 36%
Tokijska runda 1974-1979., smanjenje 29,6%
Urugvajska runda – 1986 – 1993., smanjenje 40%
Problemi u funkcioniranju GATT-a
Toleriranje agrarnog protekcionizma – ovaj problem posebno je izražen kod EU – velika količinska ograničenja s jedne strane, a s druge velike subvencije domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Mjere sive zone – ne samo količinski već i tzv. administrativni protekcionizam – sanitarne dozvole, certifikati o porijeklu,… koji indirektno ograničava liberalizaciju svjetske trgovine.
Sve manji dio svjetske trgovine se odvijao pod okriljem GATT-a – prema procjenama, kanali svjetske trgovine (kako se ona danas odvija):
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET