Medjunarodno poslovanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Medjunarodno poslovanje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Globalna ekonomija i poslovna diplomatija
TEMA:Medjunarodno poslovanje
SADRZAJ:
1.Uvod
2.Ekonomski odnosi sa inostranstvom
3.Spoljna trgovina
4.Promet usluga I promrt kapitala
5.Ekonomske integracije nacionalnih ekonomija
(poboljsanje medjunarodne trgovine-poslovanja)
6.Medjunarodna trgovina I strategija ostvajanja novih trzista
7.Medjunarodna trgovina razvijenih I nerazvijenih zemalja
8.Zakljucak
1.
UVOD
Ekonomska aktivnost svakog drustva cini osnovu njegovog postojanja I razvoja.Od nje zavisi razvoj I prosperitet drustva.Privredu kao izraz ekonomske aktivnosti jedne zemlje,cini ekonomska aktivnost mnostva pojedinaca,koji su medjusobno povezani I medjuzavisni.
Izucavanje ekonomske aktivnosti drustva,odnosno privrede,spada u domen ekonomskih nauka.
Ekonomsi odnosi sa inostranstvom predstavljaju vrlo znacajan deo ekonomske aktivnosti svake zemlje.Ekonomski odnosi na medjunarodnom planu I izmedju zemalja predmet su regulisanja I usmeravanja,odnosno ekonomsko-politicke aktivnosti medjunarodnih institucija,asocijacija I drzava.
Priroda ekonomskog zivota I ekonomske aktivnosti rusi sve prepreke,cak I medjudrzavne granice,pa I onda kada su one cementirane I armirane politickim ili nekim drugim ciniocima.Brze ili sporije,danas ili sutra,legalnim ili nelegalnim putem,sa manje ili vise uspeha,one se ruse ili ponovo nastaju pod naletom ekonomskog interesa.Medju njima I trasa medjunarodnog poslovanja.
2.
EKONOMSKI ODNOSI SA INOSTRANSTVOM
Savremena ekonomska teorija I praksa,medjunarodnim ekonomskim odnosima pridaju posebnu paznju I znacaj.U osnovi toga stoje ekonomski interesi drzava I njihovih ekonomija.Iz medjunarodnog ekonomskog okruzenja dolaze brojni uticaji koji su od narocitog znacaja za privredni razvoj I tekucu ekonomsku stabilnost I saradnju svake zemlje.
Mozemo reci da u osnovi medjunarodnih ekonomskih odnosa stoje tri osnovna razloga zbog kojih zemlje pojedinacno ucestvuju u njima:
-razlike u uslovima proizvodnje medju zemljama I podrucjima sveta,
-opadajuci troskovi proizvodnje i-razlicitost u ukusima(veca ponuda na trzistu I potpunije zadovoljavanje potreba)
Svaka zemlja nastoji da u svojoj spoljnotrgovinskoj aktivnosti,odnosno medjunarodnom poslovanju,iskoristi komparativne prednosti koje ima u proizvodnji odredjenih proizvoda I usluga,u odnosu na druge zemlje sa kojima odrzava ekonomske odnose.Sve zemlje savremenog sveta,manje ili vise su ekonomski upucene jedna na drugu,odnosno stoje u medjusobnoj ekonomskoj zavisnosti I uslovljenosti.Danas nema apsolutno autarhicnih privreda koje bi bile same sebi dovoljne.Ni jedna drzavna zajednica ne podmiruje svoje materijalne potrebe iskljucivo svojom proizvodnjom:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET