Makroekonomski rast i nestabilnost | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Makroekonomski rast i nestabilnost". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ:
1. UVOD
Na rast presudno utiče nivo i obim investicija, zaposlenost i output. Do nestabilnosti u privredi dolazi usled inflacije i povećane nezaposlenosti. U ovom radu obrađeni su najznačajniji činioci makroekonomije koji imaju uticaja na rast i nestabilnost. Važno je u uvodu objasniti šta podrazumeva rast.
Rast podrazumeva povećanje proizvodnje na nivou nacionalne ekonomije izraženo kroz ukupan društveni proizvod u odnosu na broj stanovnika. Rast znači povećanje obima proizvodnje dobara i usluga u određenom periodu kao rezultat ulaganja u proizvodne kapacitete i njihovog kasnijeg korišćenja, kao i novog zapošljavanja i porasta produktivnosti rada.
Privredni rast znači povećanje agregatne ponude, odnosno znači da dolazi do realnog rasta nacionalnog dohotka po glavi stanovnika.
Osnovna distinkcija faktora privrednog rasta govori o kapitalu, radnoj snazi, zemlji šire gledano ovde se podrazumeva i klima, prirodna, rudna i energetska bogatstva) i tehnologiji (nauka, inžinjening, preduzetništvo, upravljanje). Kapital se kao faktor proizvodnje uglavnom posmatra u realnom tj. fizičkom obliku (fabrike, mašine, putevi itd).
Noviji koncepti razlikuju tri oblika kapitala: fizički kapital (u fizičkom obliku), finansijski i humani kapital. Finansijski kapital obuhvata novčana sredstva (papirni novac i zlato), kreditni kapital, akcijski kapital i ostale oblike vrednosnih hartija. Humani kapital čine: znanje, veštine i kompetencije ljudi.
Teorije ekonomskog rasta objašnjavaju kako pojedine države prekidaju začarani krug bede i siromaštva angažujući najvažnije faktore proizvodnje. Najvažniji faktori proizvodnje su ljudski potencijal, prirodni proizvodni potencijal, kapital, tehnologija i preduzetništvo
Nizak dohodak uslovljava nisku štednju, odnosno invensticije, a to znači nizak nivo akumulacije, samim tim ne može se uvesti nova tehnologija, pa je nizak nivo proizvodnosti, što dalje uslovljava niske dohotke.
Uzlet obezbeđuje: porast investicija sa 5% na 10% nacionalnog dohotka, razvoj jednog ili više sektora koji predodređuju visoku stopu rasta, postojanje političko-investicionog miljea koji uključuje savremenu tehnologiju, dok mogućnost angažovanja strane akumulacije obezbeđuje sigurnost razvoja.
2. INVESTIRANJE
2.1. INVESTIRANJE I UKUPNA POTRAŽNJA
Investiranje je upoteba inputa (čelika, kompjutera, rada) s namerom da se izgrade fabrike, ili povećaju fondovi dobara koja su u procesu izrade – ukratko, da se poveća količina kapitalnih dobara raspoloživih za upotrebu u proizvodnji.
Ukupno ili bruto – investiranje sastoji se od dva dela:
amortizacije (nadoknade za trošenje kapitalnih dobara koja su bila u upotrebi pri prošlogodišnjoj proizvodnji) i
neto-investiranja (izgradnje dodatnih ili novih proizvodnih kapaciteta –uključujući inpute materijala – iznad nivoa koja je postojao na početku prošle godine).
ukupno investi- nadoknađivanje trošenja povećanje fonda
ranje («bruto- = kapitalnih dobara kori- + materijala i ka-
-investiranje«) štenih u proizvodnji pitalnih dobara
ili ukupno investiranje =amortizacija+neto-investiranje
Investiranje u pravom smislu ključ je za razumijevanje performanse makroekonomije, te deluje na privredu i kroz ukupnu ponudu i kroz ukupnu potražnju. Investiranje je središnja sila koja povećava ponudu ukupnih outputa. Investiranje povećava fond kapitalnih dobara potencijalno raspoloživih za upotrebu u proizvodnji. Što je podednako važno, ono je sredstvo pomoću kojega se razvija i primenjuje nova tehnologija, podiže proizvodnost, osvajaju nova tržišta, na tržište iznose novi proizvodi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET