LVO i ESOP Kao Nacin Prestruktuiranja Kompanija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "LVO i ESOP Kao Nacin Prestruktuiranja Kompanija". Rad ima 38 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УВОД
Једна од битних карактеристика савремене тржишне привреде састоји се у довољно брзим процесима преструктуирања компанијa. Циљ преструктуирања је што боље тржишно позиционирање у контексту сталних промена у тржишном окружењу. Уколико су промене брже у тржишном окружењу, утолико се очекује да се компаније не само довољно брзо прилагођавају, већ и да настоје да антиципирају те промене. Ове промене се односе на цене, квалитет и технологију, што се онда преноси на промене обима и структуре производње/продаје.
У развијеним тржишним привредама долази до власничког преузимања недовољно успешних фирми од стране богатијих и успешнијих. На тај начин се остварују процеси динамичких промена у власничкој и управљачкој структури привреде, што доприноси процесима унапређења фирми и прилагођавања сталним променама у тржишном окружењу.
Позитивни ефекти трансфера власничких права састоје се у њиховом дејству на преструктурирање које треба да доведе до побољшања перформанси тих компанија. Побољшање перформанси се огледа у повећаном обрту фиксне и обртне активе, већој профитабилности и повећаном извозу.
То се може приказати на следећи начин:
Аквизиција → преструктурирање → боље перформансе → повећање вредности компанија.
Наравно, ланац позитивних процеса не мора да буде инициран једино власничким прилагођавањем. Могуће је да топ менаџмент компаније сам уочи нужност спровођења мера у циљу побољшања квалитета пословања и евентуалне промене пословне стратегије и организационог модела функционисања. Међутим, искуство и пракса свих земаља показује да преузимање корективних мера не проистиче увек из унутрашњих структура компанија. У том случају мора се активирати неки спољни фактор који покреће програме реконструкције пословног модела и стратегије.
У тржишној привреди тај спољни фактор је пре свега власничко преструктурирање компанија које имају слабије перформансе. Чак и сама претња да би могло да дође до власничких преузимања, делује као шок на менаџмент и често изазива значајне корективне мере које доводе до побољшања перформанси предузећа. Преузимање слабијих и недовољно успешних компанија врше успешније и финансијски јаче компаније, које улажу капитал у куповине неуспешних компанија ради њихове пословне рехабилитације.
Главни видови трансфера власничких права састоје се у фузијама (mergers) и аквизицијама (acquisitions).
Фузија представља власничко спајање две компаније, а код аквизиције се ради о куповини слабије фирме од стране јаче фирме. Међутим, ову поделу треба схватити условно јер се и код фузија по правилу зна која је компанија доминантна у трансферу власничких права, па се фузије могу посматрати као специфичан облик аквизиција.
Аквизиције су пословне трансакције када јача компанија власнички преузима слабију компанију. Тиме слабија компанија престаје да постоји као правни ентитет и акционари те компаније су исплаћени од стране акционара компаније која врши преузимање. Власничка и менаџерска структура компаније која врши преузимање,успоставља управљачку контролу над преузетом фирмом која, наставља са радом у некој од могућих организационих форми. 1
У новије време је дошло до стварања иновативних облика аквизиције компанија које се заснивају на високом коришћењу кредитних облика финансирања и што је ових могућности више већи је и број аквизиционих послова.
LBO (leveraged buyouts) су аквизиције компаније или њихових делова од стране мале групе инвеститора уз високо коришћење кредитних облика финансирања. Иначе је овај вид аквизиције због великог коришћења кредитног финансирања и добио име leveraged buyout, што значи откуп компаније уз коришћење ″полуге″ тј. знатног кредитног финансирања.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET