Lokacija preduzeća | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lokacija preduzeća". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод...................................................................................................... 1 1.0. Локација предузећа...................................................................... 2 1.1. Проблем локације............................................................... 2 1.2. Принципи локације............................................................ 3 1.3. Критеријуми избора локације........................................... 4 2.0. Локација индустрије..................................................................... 8 3.0. Локација у трговини..................................................................... 11 Закључак............................................................................................... 14 Литература............................................................................................ 15
Увод
Локација као теорија, метод и критеријум размештања производних активности и насеља упростору је врло значајан и афирмисан теоријски оквир у савременој економској литератури, а истовремено и предмет брижљивог изучавања у сродним научним дисциплинама. Настанак теорије локације у општем значењу везује се за Алфреда Вебера који је утврдио пет полазних стратума који опредељују избор локације и формирање структуре у простору.
Схватања у теорији локације мењала су се под утицајем бројних чинилаца. Деловање општих сазнања и нових научних дисциплина, а нарочито утицај технологије, све већа покретљивост чинилаца производње и интензивнија размена искустава и идеја, су утицали да се убрзано мења скала приоритета и лествица критеријума. А свему томе треба додати и утицај друштвено-економских промена. Најзад, потребно је подсетити се и на савремене захтеве становништва економски развијених земаља о нужности унапређења животне средине и културе опстанка и о неопходности очувања равнотеже у екосистему.
Суштина нових теоријских опредељења у расправи о локацији производних активности, индустрија у томе је што се развијају схватању о променљивости ставова, метода и критеријума локације. Промене у ставовима и критеријумима настају под утицајем нових сазнања о проблемима развоја и због измене валидних показатеља ефикасности улагања, а нарочито деловања технолошког напретка и техничких достигнућа.
1.0. Локација предузећа
Код избора локације треба обратити посебну пажњу. У наредном делу рада обратиће се пажња на принципе код избора локације, као и критеријуми који утичу на избор локације. Избор локације није исти за производна предузећа и трговинска.
1.1. Проблем локације
Под локацијом се подразумева територијални смештај предузећа: географски однос према одређеним саобраћајницама, према изворима сировина, енергетским изворима, изворима радне снаге, према тржишту и слично; однос према одређеном насељу - у самом насељу, на периферији насеља или изван насеља; просторни однос између одвојених делова једног предузећа, и слично. Локација може да се третира:
1. Као локација у ширем смислу, при чему се мисли на економско-географски критеријум при смештају предузећа – однос према тржишту, према сировинама, према изворима радне снаге итд., и
2. Као локација у ужем смислу – ту се мисли на техничко- тополошке критеријуме, то јест на узајамни однос између просторно одвојених делова једног истог предузећа, на просторни и тополошки распоред појединих постројења са становишта њихових узајамних технолошких веза и сл.
1.2. Принципи локације
Локацијом предузећа се у великој мери условљава спровођење наведених четири основних економских принципа у следећем смислу:
1) Принцип економичности – односно његово спровођење зависи од величине трошкова које предузеће има. Приликом лоцирања предузећа пресудно се утиче на величину трошкова средстава за производњу. То у знатној мери зависи од удаљености од сировинских извора, од транспортних услова и транспортних могућности, од услова и могућности обезбеђења радне снаге, могућности коришћења енергетских извора. При избору локације потребно је одабрати ону алтернативу која ће дати оптималан резултат. Кад је тај избор једном учињен, тада одабрана алтернатива трошкова представља објективну категорију за будућу производњу.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET