Lizing | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lizing". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
MEGATREND UNIVERZITET
Fakultet za poslovne studije Požarevac
Tema: LIZING
Predmet: MEĐUNARODNO BANKARSTVO
Požarevac, maj 2010.
UVOD
Pored klasičnih oblika međunarodnog poslovnog finansiranja, kao što su razne vrste kredita, finansijski instrumenti trzišta kapitala ili direktne investicije, postoji i jedan broj specifičnih oblika međunarodnog poslovnog finansiranja koji omogućavaju da se finansiranje i poslovne transakcije prilagode konkretnim potrebama pojedinih poslova i projekata i u tom pogledu nude određene prednosti nad klasičnim oblicima međunarodnog poslovnog finansiranja. Tu se ubrajaju lizing, forfetiranje i faktoring.
Stalno traženje novih formi i novih puteva u finansijskoj konstrukciji, investicija, traženje novih izvora za njihovu realizaciju, kao i permanentna težnja privrednih subjekata da se uključe u najsavremenije tokove tehničko-tehnološkog razvoja, rezultirali su stvaranjem novog metoda za finansiranje investicija, koji je u međunarodnoj poslovnoj praksi poznat pod nazivom lizing.
Poslednjih decenija sve brži razvoj tehničkog progresa i rastući troškovi finansiranja investicionih ulaganja nametnuli su potrebu iznalaženja elastičnih oblika nabavke dobara i finansiranja investicionih projekata na domaćem i međunarodnom planu. Na tim osnovama, zbog svojih značajnih ekonomskih prednosti nad klasičnim oblicima finansiranja investicija, razvio se savremeni lizing koji je nastao pedesetih godina dvadesetog veka u SAD I zatim se brzo proširio na Evropu i druge zemlje sveta
Sa aspekta međunarodnog poslovnog finansiranja, lizing je veoma specifičan oblika finansiranja poslovnih investicija koji se sve više širi u međunarodnoj praksi. Kao predmet lizinga mogu biti trajna potrošna dobra, razna oprema, privredna transportna sredstva, kompletna tehnološka postrojenja, nekretnine, a u poslednje vreme je posebno porastao značaj lizinga kompijuterskih softvera.
POJAM LIZINGA
Lizing nije fizička pojava već poslovni i finansijski aranžman. Lizing je novi metod finansiranja investicija koji je stvoren iz poslovne prakse. Lizing kao definisana ekonomska aktivnost nastaje pedesetih godina XX veka u SAD, kao proizvod težnje da se premosti jaz izmedju potrebe da se koriste odgovarajuća sredstva i nepostojanje uslova da se ta sredstva pribave pod ubičajenim komercijanlnim uslovima. Nakon početnih uslova u SAD lizing je počeo da se širi u Evropi, gde je dao značajne doprinose u razvoju privrede, prvobitno zahvaljujući lakoći i jednostavnosti finansiranja.
Svojim fleksibilnim uslovima koje nudi, lizing je danas u svetu opšte prihvaćen savremen metod finansiranja investicija. Osamdesetih godina XX veka u SAD je prema procenama u ovom poslu napravljen obrt preko 150 mlrd dolara. Takođe procena je da se danas u razvijenim zemljama, preko 30 % investicione opreme angažuje po osnovu lizinga.
U savremenoj međunarodnoj praksi poslovi lizinga se primenjuju u raznim oblastima. Postoje tri grupe i to:
u prvu grupu spadaju potrošna dobra (transportna sredstva, kompijuteri, procesori, tv uređaji, kancelarijska oprema, celokupna proizvodna oprema, medicinska oprema, predmeti domaćinstva, delovi preduzeća i preduzeće u celini).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET