KRIZA DAIMLERCHRYSLERA | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "KRIZA DAIMLERCHRYSLERA". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

OTVORENI UNIVERZITET ,,APEIRON,, TRAVNIK
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE U TRAVNIKU
KRIZA DAIMLERCHRYSLERA
SEMINARSKI RAD
PREDMET: „KRIZNI MENADŽMENT“
SEMESTAR: IV
SMJER STUDIJA: PODUZETNIČKI MENADŽMENT
TRAVNIK, Juni 2009. godine
UVOD
„Daimler – Benz mene treba više nego što ja trebam Daimler – Benz“ rekao je samouvjereno u aprilu 1996.godine Jurgen Schrempp. Tada nije ni slutio da će voditi ogorčene borbe za opstanak na čelnom mjestu DaimlerChryslera, najveće njemačke kompanije koja ponosno ističe da je svakim danom sve globalnija. Njena misija, koju je formulirao i operacionalizirao upravo Schrempp, jeste pretvoriti DaimlerChrysler u Welt AG (svjetsko javno dioničko društvo).
Scrempp je poznat i po tome što je rado isticao da je stručnjak za rješavanja problema i kriza. Također, svojim kritičarima koji mu pokušavaju osporiti tu kvalitetu napominje da je do sada uvijek uspješno rješavao svaki problem u kojem se našao Daimler pa će to činiti i u budućnosti. Međutim, mnogi moćni dioničari su već tada isticali da je postalo očito da ostvarenje misije Welt AG sa Schremppom na čelu nije moguće.
Schrempp je u intervjuima isticao kako se rezultati glavnog izvršnog direktora velike globalne kompanije ne mogu ocjenjivati samo njegovim doprinosom kompaniji, nego i doprinosom koji je pod njegovim vodstvom ta kompanija dala društvu.
Nezadovoljstvo dioničara
Na burnoj godišnjoj skupštini 2004., dioničari nisu krili nezadovoljstvo mršavim poslovnim rezultatima kompanije. Ulagači s engleskog govornog područja otvoreno su upozoravali da bi, da je DaimlerChrysler engleska ili američka kompanija, Schrempp bio smjenjen zajedno sa cijelom upravom. Po njima, DaimlerChrysler je krunski dokaz da pretpostavljanje grandioznih planova financijskom zdravom razumu ne može rezltirati u velikoj vrijednosti za dioničare. Očito je kako su dioničari postali krajnje skeptični glede budućnosti kompanije i njihovo je strpljenje pri kraju.
Dioničari su doista imali razloga za nezadovoljstvo. Od kada se 1998.godine Daimler-Benz „fuzionisao“ s američkim Chryslerom, cijena dionica nove kompanije se nakon početnog uzleta srozala na gotovo polovinu prijašnje vrijednosti.
Dva druga poslovna poteza na linija plana ostvarenja vizije Welt AG- oba u Aziji – također nisu uspjela. Na veliko zadovoljstvo dioničara, uprava kompanije je prisilila Schremppa da odustane od projekta preuzimanja Mitsubishi Motorsa nakon što se ta japanska kompanija opasno približila bankrotu. Suradnja s Hyndaijem, najvećim proizvođačem automobila u Južnoj Koreji, također nije potrajala dugo. Kompanije se nisu uspjele dogovoriti oko prava na proizvodnju automobila u Kini, tako da je DaimlerChrysler naposljetku prodao svoj udjel u Hyndaiju od 20%.
Poziv na povlačenje 1,3milijuna automobila E klase radi pregleda elektornike i kočnica doveo je do toga da su mnogi postavili pitanje hoće li Schrempp ući u povjest kao čovjek koji je uspio upropastiti ugled najstarije automobilske marke na svijetu i tako dovesti u pitanje njen opstanak
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET