Kratkoročno finansiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kratkoročno finansiranje". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNO TEHNIČKA ŠKOLA DOBOJ
SMJER POSLOVNA EKONOMIJA
S E M I N A R S K I R A D
Predmet: Poslovne finansije
Tema: Kratkoročno finansiranje
010-E/10
Doboj, 2011
S A D R Ž A J
U V O D
Pozajmljivanje novčanih sredstava na vrijeme do godinu dana obuhvata kratkoročno finansiranje. Za razliku od dugoročnog, kratkoročno finansiranje, u većini slučajeva, podrazumijeva i sticanje imovine preduzeća. Upravljanje novčanim sredstvima u preduzeću počiva na načelu rentabilnosti i na načelu likvidnosti preduzeća. Kratkoročni izvori novčanih sredstava koriste se češće, u odnosu na srednjoročno i dugoročno finansiranje, a uglavnom zbog elementarnih prednosti koje proizilaze iz vremenskog faktora. Prednost kratkoročnog finansiranja se uglavnom ogleda kroz; cijenu kapitala, fleksibilnost i lakše odobravanje kredita. S obzirom na značaj rentabilnosti i likvidnosti preduzeća, ono (menadžment preduzeća) treba da pronađe najpovoljniju kombinaciju za održavanje svoje likvidnosti uz istovremeno ostvarivanje i rentabilnosti u svom poslovanju i za ostvarenje oba načela preduzeća, jer oba mogu stimulativno djelovati na tok poslovanja preduzeća.
Poduzetnik može imati dobru poslovnu zamisao i želju da je realizira, ali ako nema dovoljno novca (kapitala) da kupi potrebna sredstva za poslovanje, odnosno da stvori odgovarajuće uvjete za učinkovito poslovanje, tada se ni najbolja poduzetnička zamisao ne može ostvariti. Nakon što je odlučio započeti novi posao ili proširiti postojeći, razradio poslovni plan i procijenio koliko mu novaca treba, poduzetnik mora priskrbiti dovoljnu svotu novca. Uglavnom se za ovaj vid finansiranja koriste dugoročni izvori finansiranja, što uglavnom zavisi od vrste biznisa kojim se poduzetnik bavi, dok se kratkoročna finansiranja najčešće koriste radi obavljanja tekućeg poslovanja ili radi podmirenja dospjelih obaveza.
Dosadašnja praktična iskustva ukazuju na to da i u najlikvidnijim i najrentabilnijim preduzećima često nedostaju novčana sredstva. U takvim slučajevima menadžment preduzeća je u obavezi da pronađe nove izvore novčanih sredstava, u što kraćem roku, uz što povoljniju cenu kapitala (kamatu).
KARAKTERISTIKE, IZVORI I INSTRUMENTI
KRATKOROČNOG FINANSIRANJA
KARAKTERISTIKE KRATKOROČNOG FINANSIRANJA
Cijena kapitala iz kratkoročnih izvora u određenom broju slučajeva je niža od cijene kapitala iz dugoročnih izvora. Određene naknade ili kamate dužnik plaća kao cijenu korištenja povjereničkog kapitala. Neki od glavnih činilaca koji utiču na cijenu kapitala su: visina „čiste“ kamatne stope, stepen finansijskog rizika, troškovi povjerioca i visina kreditnog iznosa. Za razliku od dugoročnog, kratkoročno finansiranje je mnogo fleksibilnije čija fleksibilnost se ogleda u mogućnosti da preduzeće kada ima potrebe obezbijedi određena novčana sredstva, te da ih vrati povjeriocu u ugovorenom roku. Neophodne novčane potrebe preduzeća koje se ogledaju na sedmičnom, mjesečnom ili sezonskom periodu obično se najpovoljnije mogu riješiti uzimanjem kratkoročnih finansijskih kredita. Za razliku od dugoročnog kreditiranja kada troškovi nastaju bez obzira da li koristili novčana sredstva ili ne, kod kratkoročnog finansiranja nastaju samo onda kada se ta novčana sredstva stvarno koriste. Dakle, gledajući s aspekta kreditnog zaduživanja, odnosno ekonomske računice, što je kraći kreditni period to je manji finansijski rizik, a kao posljedica toga su i niži troškovi koji nastaju po osnovu finansijskog rizika. Ako se radi o kreditu pokrivenom određenim oblikom garancije, tada se javljaju i troškovi te garancije, a sve te troškove koje početno snosi povjerilac na kraju plaća dužnik jer su najčešće sadržani u kamatnoj stopi. Iz ovoga proizilazi da ovakvi troškovi u velikoj mjeri utiču na samu cijenu kredita.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET