Kratkoročni izvori finansiranja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kratkoročni izvori finansiranja". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
PREDMET: FINANSIJSKI MENADŽMENT
TEMA: Kratkoročni izvori finansiranja
Banja Luka, April, 2011.god
SADRŽAJ
1. Uvod.................................................................................................................3
2. Kratkoročni izvori finansiranja………………….............................................42.1. Ukalkulisane obaveze....................................................................................42.2. Bankarski krediti............................................................................................52.2.1. Jednokratni krediti.......................................................................................52.2.2. Kreditna linija..............................................................................................62.2.3. Revolving krediti.........................................................................................72.3. Upravljanje ostalim kratkoročnim izvorima finansiranja..............................92.4. Komercijalni papiri......................................................................................102.5. Potraživanja od kupaca kao kolateralno obezbeđenje.................................112.6. Zalihe kao kolateralno obezbeđenje............................................................122.7. Finansiranje dobavljačkim kreditom...........................................................13
3. Zaključak........................................................................................................14
4. Literatura.........................................................................................................15
UVOD
Upravljanje novčanim sredstvima u preduzeću počiva na načelu rentabilnosti i na načelu likvidnosti preduzeća. S obzirom na značaj i jednog i drugog načela, preduzeće treba da pronađe najpovoljniju kombinaciju za održavanje svoje likvidnosti uz istovremeno ostvarivanje i rentabilnosti u svom poslovanju i za ostvarenje oba načela preduzeće ima podjednak interes jer oba mogu stimulativno delovati na tok poslovanja preduzeća.
Do sadašnja praktična iskustva ukazuju na to da i u najlikvidnijim i najrentabilnijim preduzećima često nedostaju novčana sredstva. U takvim slučajevima menadžment preduzeća je u obavezi da pronađe nove izvore novčanih sredstava, u što kraćem roku, uz što povoljniju cenu kapitala (kamatu)
Izračun vrijednosti trajnih obrtnih sredstava je pored izračuna vrijednosti osnovnih sredstava važan čimbenik u procjeni potrebnih ukupnih sredstava za ulaganje u poduzetnički poduhvat. Iskustvo u poslovanju dokazuje kako brojni poduzetnički poduhvati propadaju radi podcjenjivanja značaja trajnih obrtnih sredstava.
Podaci potrebni za izračun dijela investicije koja se odnosi na trajna obrtna sredstva odnose se nabuduće događaje. Zbog toga su to nesigurne veličine i svaki rezultat računskih operacija s takvimveličinama sadrži određenu razinu nesigurnosti, tj. rizika. Kod donošenja odluke temeljemnesigurnim veličina treba voditi računa o tome je li raspon u kojem se mogu očekivati kriterijalnevrijednosti za odlučivanje prihvatljiv ili ne. Kako bismo smanjili mogućnost donošenja loše odluke,kao prvo je potrebno prepoznati moguće uzroke rizika i kao drugo pokušati djelovati na prepoznatepotencijalne uzroke neželjenih događaja.
2. KRATKOROČNI IZVORI FINANSIRANJA
2.1. UKALKULISANE OBAVEZE
Ukalkulisane obaveze predstavljaju akumulirane troškove preduzeća koji se jedan vremenski period ne plaćaju. Najveći deo tih akumuliranih troškova (obaveza) proizilazi iz zarada radnika i plaćenih poreza i doprinosa. Ukoliko se racionalno isplaćuju (u dužem vremenskom intervalu) one mogu biti besplatan izvor kratkoročnog finansiranja preduzeća. Primera radi, ukoliko akcionarsko društvo ’’Veterinarski zavod’’ iz Subotice isplaćuje zarade dvonedeljno u približno istom bruto iznosu od po 200.000 din (150.000 din neto iznos zarada i 50.000 iznos doprinosa) uz pomoć poslovne banke ’’Vojvođanska banka’’ a.d. Novi Sad, Glavne filijale Subotica, uz kamatu od 12% na godišnjem nivou, a ima objektivnu moghućnost da isplatu izvrši na kraju meseca u bruto iznosu od 400.000 din, postavlja se pitanje, šta je sa finansijskog stanovišta za preduzeće povoljnije. Pri dvonedeljnom načinu isplata zarada preduzeće ’’Veterinarski zavod’’ iz Subotice, imaće likvidni odliv putem ukalkulisanih obaveza od 50.000 din, a na ime zarada likvidni iznos odliva sredstava od 150.000 din (50.000 + 150.000 din). Opredeljenjem menadžmenta preduzećća, da se zarade isplaćuju jednom mesečnom stvoriće se besplatni kratkoročni izvori koji se mogu upotrebiti za finansiranje proizvodnje. Godišnje uštede pri promeni intervala isplate neto zarada (jednom umesto dva puta mesečno) iznosiće 200.000 din (za pola meseca jer se na kraju meseca svakako isplaćuje svih 200.000 din). S obzirom da su uštede 15- esto dnevne, nužno je dotični iznos pomnožiti sa 6 meseci (kao da je pun mesečni iznos uštega) što godišnje iznosi 1.200.000 din (200.000 din x 15 dana x 12 meseci). Zbog ušteda u isplati ukalkulisanih obaveza (poreza i doprinosa) na isti iznos od 200.000 din (odnos neto zarade i ukalkulisanih obaveza 1:0,7) za isti vremenski period (kao u prethodnom slučaju) godišnje uštede iznosile bi 1.200.000 din.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET