Korporativno bankarstvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korporativno bankarstvo". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Viša elektrotehnička škola
Korporativno bankarstvo
Београд, 2005.
Sadržaj:
1. UVOD
2. CENTRALNA BANKA
2.1 Nastanak i osnovne karakteristike
2.2 Status, organizacija i upravljanje
3. POSLOVNE BANKE
3.1 Osnivanje banaka
3.2 Vizija dugoročnog razvoja (misija banke)
3.3 Strateško planiranje
3.4 Razrada akcionih programa (taktičko planiranje)
4. BANKARSTVO RAZVIJENIJIH ZEMALJA
4.1 Bankarski sistem SAD
4.2 Bankarski sistem Engleske
4.3 Bankarski sistem SR Nemačke
4.4 Bankarski sistem Francuske
4.5 Bankarski sistem Italije
4.6 Bankarski sistem JAPANA
5. EVROPSKA CENTRALNA BANKA – ECB
1. UVOD
U okviru bankarskog sistema obavljaju se dve osnovne vrste transakcija:
- finansijske transakcije po osnovu tekućeg poslovanja privrednih transaktora - tekuće finansiranje ,
- finansijske transakcije kojima se prenosi finansijska štednja od suficitarnih transaktora (koji raspolažu slobodnim finansijskim sredstvima i spremni su da ih ponude pod odredjenim uslovima) ka deficitarnim transaktorima (koji ne raspolažu dovoljnim finansijskim sredstvima za poslovanje i razvoj i spremni su da ih pribave pod određenim uslovima) – razvojno finansiranje;
Zavisno od toga kome pripada vodeća uloga finansiranja preduzeća u razvijenim tržišnim privredama razlikuju se dva osnovna modela finansijskih sistema:
nemačko-japanski model je bankarski finansijski sistem u kome banke i njeni krediti imaju dominantnu ulogu pri finansiranju preduzeća;banke su takođe i veliki akcionari preduzeća. Japanske banke reaguju kao akcionari i za razliku od ostalih bankarskih sistema,gde banke najčešće i jedino interesuje prihod od kamata, japanske banke imaju mnogo veću ulogu u kontroli preduzeća. Kada kreditirano preduzeće zapadne u teškoće, banka se ponaša kao menadžer i vlasnik preduzeća, a ne samo kao poverilac. Umesto da poveća kamatu, da bi se obazbedila od povećanog rizika,ona smanjuje kamatu da bi se lakše revitalizovalo preduzeće koje je upalo u teškoće.
anglosaksonski model, (pre svega u SAD i Velikoj Britaniji) primarna uloga u finansiranju preduzeća pripada finansijskog tržištu,odnosno različitim finansijskim instrumentima (akcijama i obveznicama,npr) finansijskog tržišta. U takvim sistemima stalno prisutna pretnja preuzimanja kompanije primorava menadžere da teže što većoj vrednosti imovine preduzeća,što zahteva veći udeo sopstvenih sredstava i veće koršćenje akcija kao izvora finansiranja.
Banke su najznačajnije kreditne finansijske institucije. U savremenim privredama postoje dvostepeni bankarski sistemi. Prvi nivo čini centralna banka koja predstavlja stožer bankarskog sistema,ona je pre svega monetarna institucija koja ima zadatak da privredu (makrosistem)obezbedi optimalnom količinom novca. Drugi nivo čine poslovne banke koje su depozitno-kreditne institucije čiji je osnovni zadatak prikupljanje slobodnih novčanih sredstava (depozita) od nebankarskih transaktora i da ih plasiraju nebankarskim transaktorima, najčešće u obliku kredita. U svakoj zemlji postoji veći broj ovih banaka i one se dele po različitim kriterijumima:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET