Koristi i troškovi od članstva u Evropskoj Uniji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Koristi i troškovi od članstva u Evropskoj Uniji". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BEOGRADU FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
SEMINARSKI RAD
KORISTI I TROŠKOVI OD ČLANSTVA U EVROPSKOJ UNIJI
Beograd, Decembar 2007.
APSTRAKT
Članstvo u Evropskoj uniji je nešto čemu teži većina zemalja koje još nisu uključne u proces integracije. Priljučivanju se teži uglavnom zbog koristi koje članstvo sa sobom donosi, ali učlanjenje u Evropsku uniju donosi sa sobom i troškove koji mogu značajno uticati na nerazvijene zemlje koje nisu spremne da podnesu teret ovih troškova. Uticaj članstva u EU se može ispoljavati i kroz uticaj jedinstvene valute Unije, evra. Takođe, može se ispitati i uticaj koje članstvo u EU ima na GDP. Kao posebna kategorija, ispitan je i uticaj koje Evropska unija ima na zemlje Zapadnog Balkana. Cilj ovog rada je da prikaže uticaje koje EU vrši na zemlje koje joj pripadaju.
1
SADRŽAJ
UVOD ........................................................................................................................................3 KORISTI OD ČLANSTVA U EVROPSKOJ UNIJI............................................................6 POLITIČKE PREDNOSTI .............................................................................................................6 PRIVREDNE PREDNOSTI ............................................................................................................6 FINANSIJSKE PREDNOSTI ..........................................................................................................9 TROŠKOVI OD ČLANSTVA U EVROPSKOJ UNIJI .....................................................11 TROŠKOVI STANDARDIZACIJE I USVAJANJA NORMI ................................................................11 GUBITAK AUTONOMIJE U PROCESU DONOŠENJA ODLUKA ......................................................11 TROŠKOVI MONETARNE POLITIKE ..........................................................................................12 TROŠKOVI SLOBODNOG POMERANJA RADNE SNAGE...............................................................12 CAF KAO INDIREKTNI TROŠAK ČLANSTVA U EU ...................................................................12 CAP KAO INDIREKTNI TROŠAK ČLANSTVA U EU ...................................................................13 EVRO KAO ZVANIČNA VALUTA EVROPSKE UNIJE ................................................15 KAKO EVROPSKA UNIJA UTIČE NA GDP?..................................................................18 UTICAJ PROŠIRENJA EU NA ZEMLJE ZAPADNOG BALKANA .............................22 ZAKLJUČAK .........................................................................................................................24 LITERATURA........................................................................................................................26
2
UVOD
Evropska unija je specifična organizacija evropskih država. Članice EU ostvaruju svoje interese kroz saradnju i zajedničko vođenje spoljne i bezbedonosne politike, uspostavljaju ekonomsku i monetarnu uniju, stvaraju jedinstveni prostor bez unutrašnjih granica. Uticaj Evropske unije na svetska pitanja svakim danom postaje sve veći. Proces integracije, uvođenje evra kao jedinstvene valute i progresivan razvoj zajedničke spoljne i bezbednosne politike, svi zajedno, daju Evropskoj uniji politički i diplomatski status koji odgovara njenoj ekonomskoj i komercijalnoj snazi. EU se zasniva na jedinstvenom tržištu baziranom na carinskoj uniji, jedinstvenoj moneti (evro), zajedničkoj politici poljoprivrede i zajedničkoj politici u sferi ribarstva. Danas, Evropska unija broji 27 zemalja članica. To su: Austrija, Belgija, Bugarska, Velika Britanija, Grčka, Danska, Estonija, Irska, Italija, Kipar, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nemačka, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Finska, Francuska, Holandija, Češka, Švedska i Španija. Naravno, treba napomenuti da se nisu sve ove zemlje pridružile EU u isto vreme već je postojalo nekoliko krugova proširenja, od kojih je poslednji bio 1. januara 2007. godine, a takođe se očekuju i novi krugovi proširenja. Članstvo u Evropskoj uniji ima posebne efekte na privredu zemalja članica. Ti efekti mogu delovati direktno i indirektno. Direktni efekti su: Trade creation effect – efekti stvaranja trgovine, Trade diversion effect – efekti preusmeravanja trgovine, Balance of payment effect – efekti platnog bilansa, Government revenue effect – efekti državnih prihoda, Consumer welfare effect – efekti potrošačkog napredovanja. Indirektni efekti su: sektorski (uglavnom deluju negativno), bolja alokacija resursa, poboljšana međunarodna konkurentnost zemlje, efekti ekonomije obima i rasta tržišta, efekti primene propisa.1 Upkos tome što većina evropskih zemalja koja nisu u sastavu Unije teži da postane deo ovog “ekskluzivnog” udruženja, moraju se sagledati i koristi i troškovi koje donosi članstvo u Evropskoj uniji, kako bi se utvrdio krajnji efekat EU na zemlje članice.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET