Kooperacije, mreže i alijanse | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kooperacije, mreže i alijanse". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
UVOD
1. Finansijski izvori inovacija. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . str. 4
2. Model transakcionih troškova. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.5
3. Oblici tehnološke kooperacije. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . str.7
4. Vertikalna kooperacija. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.9
5. Horizontalna kooperacija. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.10
Zaključak. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.12
Literatura. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.13
UVOD
U ovom radu se govori o kooperacijama, mrežama i alijansama te o načinima finansiranja inovacijama u preduzećima. Inovacije su neophodni element poslovanja preduzeća koje im omogućuju da ostanu u koraku sa vremenom i konkurencijom. Proces inovacije može biti vrlo zahtjevan finansijski gledano. Preduzeće može da obezbjedi sredstva za finansiranje iz svojih sredstava, a vrlo često se odlučuju i za drugu metodu, a to je obezbjeđivanje sredstava iz eksterne sredine.
Opšti oblici tehnološke kooperacije u praksi zavise od ekonomskih uslova u kojima se očekuje da će kooperacija dovesti do boljih rezultata nego odsustvo kooperacije. Organizacije će primjenom analize transakcionih troškova, npr. ustanoviti da li će bolje proći ukoliko tehnološkim partnerstvom obezbjede neophodne inovacije ili se odluče na organizovanje inovacionoga procesa interno, tj. sopstvenim snagama. U poslednjih 20-ak godina zabilježen je veliki rast ukupnog broja, kao i velika raznovrsnost oblika tehnološke kooperacije. Treba napraviti razliku između oblika horizontalne i vertikalne tehnološke koperacije koja korespondira sa oblicima horizontalnog i vertikalnog povezivanja organizacije prilikom njenog rasta i razvoja.
Vertikalna tehnološka kooperacija odnosi se na saradnju proizvođača sa snabdjevačima i kupcima. Tehnološka kooperacija sa snabdjevačima uglavnom se odnosi na snabdjevače koji proizvode nestandardna dobra. Snabdjevači koji nude nestadardnu robu nazivaju se „podugovarači“. Horizontalna kooperacija se odnosi na partnerstva i mreže u koje stupaju firme u istoj vrsti djelatnosti, koliko god to izgledalo paradoksalno jer se radi o faktickim ili potencijalnim konkurentima
1. Finansijski izvori inovacija
Proces finansiranja inovacija moguće je ostvariti na dva načina: iz internih i eksternih izvora firme. Interni izvori finansiranja mogu biti proizvod uspješnosti i ostvarenih rezultata poslovanja u prethodnim periodima. Osim toga, interni izvori finansiranja mogu da se dobiju i na osnovu sredstava koja su prvobitno bila planirana za ostvarivanje nekog drugog projekta, a sad su preusmjerena na inovacije. Firma može da odloži isplatu nekih dugovanja koja stižu i na taj način da ulažući u inovacije u budućem periodu obezbjedi očekivani prihod kojim će namiriti odložene dugove. Ona se takođe može angažovati na bržoj naplati svojih potraživanja i time obezbjediti dragocjena sredstva za inovacije.
Firma može korisiti i prodaju akcija da dođe do potrebnih sredstava koja će dalje ulagati u razvojne projekte. Takođe, ona može da pozajmi novac od banaka ili da proda hartije od vrijednosti i obveznice i time stekne dragocjene izvore finansiranja inovacija. Teškoće se mogu javiti kad je riječ o potpuno novom poduhvatu i firmi koja još uvijek nije stekla ime, reputaciju i povjerenje koje igraju važnu ulogu kod insititucija koje daju kredite.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET