Kontrole državnog budžeta – vrste i funkcije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kontrole državnog budžeta – vrste i funkcije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET PRAVNIH NAUKA
Univerzitet ,,Donja Gorica"
Podgorica
SEMINARSKI RAD
Tema: Kontrole državnog budžeta - vrste i funkcije
UVOD
Budžet je dokument vlade u kojem ona iznosi podatke o državnim prihodima i rashodima u određenom budućem periodu, najčešće tokom jedne godine. Evropska unija nema klasičnu vladu poput država ali ima budžet sa strukturom prihoda i rashoda . Ako su rashodi veći od prihoda onda je u pitanju budžetski deficit, a ako su rashodi manji od prihoda onda je u pitanju budžetski suficit . Osim budžeta, Evropska unija ima i „višegodišnji finansijski okvir“, koji predstavlja približni ili okvirni pregled prihoda i rashoda tokom nekoliko narednih godina. „Okvir“ je od orijentacionog značaja i predstavlja precizniji oblik budžeta. za narednu godinu. Višegodišnji finansijski okvir se donosi za period od 6 godina. Zahvaljujući postojanju dva finansijska okvira poznato je kako će globalno izgledati finansiranje Unije zaključno sa 2013, a zahvaljujući projekcijama mogu se steći i neke predstave o očekivanim potezima Unije do 2025 godine.
Iz ovih razloga procedura donošenja budžeta nije ni malo jednostavna, već predstavlja veoma složenu proceduru, u kojoj učestvuju sva relevantna tijela Evropske unije, kao što su Parlament, Savjet, Komisija, Revizorski sud i dr. Budžet i njegova struktura kroz istoriju se mijenjao i najbolje odslikavao ciljeve i promjene unutar Unije Kroz strukturu njegovih prihoda i rashoda, najbolje se vide ekonomske prilike u kojima se stvarala Unija, različitost interesa i težnji svih njenih članica.
Vremenom značaj budžeta je sve više rastao, da bi na kraju» izašao» van okvira Unije i imao i veliki uticaj i na zemlje i Vlade van područja, kako Evropske unije, tako i Evrope.
Ovaj rad je pisan u vreme kada je finansijska perspektiva Evropske unije za period od 2007 do 2013 godine već dogovorena (u Aprilu 2006. godine), i to kao posledica oređene procedure i međusobnih dogovora svih relativnih političkih faktora, te se glavni ishod (budžet) može smatrati rezultatom mnogobrojnih kompromisa u okviru Evropske unije.
PARLAMENTARNI BUDŽET
Zakonodavna vlast, iako ustavno nezavisna od izvršne (kao i sudska), u mnogim slučajevima je prilično zavisna u smislu planiranja i izvršenja svog budžeta. Parlament se često tretira kao i ostale potrošačke jedinice, a dešavaju se i situacije da ministarstva nadležna za državni budžet povuku određena sredstva namijenjena parlamentu i preusmjere na nove prioritete.
Bez dovoljno sredstava na raspolaganju, parlament ne može efikasno ispunjavati svoje
Javnost, međutim, najčešće ne razumije koje su to vrste troškova neophodne za efikasan rad parlamenta. Građani češće povezuju veći parlamentarni budžet sa skupim vozilima I putovanjima poslanika nego sa većom efikasnošću vlasti. Takođe, rast parlamentarnog budžeta se odražava na druge vladine programe i službe, od kojih većina ima direktniji uticaj na živote građana. Ne ulaže se dovoljno napora da se istaknu informacije o uštedi troškova koje je moguće ostvariti samo kroz jake mehanizme kontrole, koji opet ne mogu funkcionisati
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET