Kontrola marketinga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kontrola marketinga". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
ISTOČNO SARAJEVO
S E M I N A R S K I R A D
PREDMET: MARKETING
TEMA: KONTROLA MARKETING AKTIVNOSTI
SADRŽAJ
1. Uvod .............................................................................................. 2
2. Kontrolni procesi u preduzeću ...................................................... 4
3. Vrste marketing kontrole .............................................................. 8
7. Literatura ....................................................................................... 17
1. UVOD
Kontrola je važna komponenta svakog menadžmenta u biznisu. Ona je neodvojiva od planiranja i organizacije i, kao takva, jedna je od nezaobilaznih faza upravljanja.
Kontrola se uobičajeno definiše kao ocjenjivanje rezultata poslovanja i kao izvođenje korektivnih aktivnosti da bi se maksimalizirali rezultati postavljenih ciljeva u perspektivi. prema tome, zadatak kontrole je jasan: ocjenjivanje pravilnosti i otklanjanje nepravilnosti. Da bi se to konsekventno izvodilo, moraju se uspostaviti adekvatne determinante, i to:
utvrditi ciljeve,
utvrditi jasne standarde za ostvarivanje ciljeva,
upoređivati ostvarene rezultate sa planskim odrednicama (izvoditi mjerenje rezultata),
preduzimati korektivne akcije.
Broj i vrsta determinanti kontrole zavisi od više faktora; predmeta poslovanja preduzeća, njegove veličine, tipa organizacije, izgrađenosti informacionog sistema, kadrova i sl. Svaka funkcija ima određene specifičnosti u pogledu uspostavljanja i izvođenja kontrole. To posebno važi za funkciju marketinga.
Kontrola marketinga je zapravo, faza upravljanja marketing aktivnostima sa zadatkom da ustanovi u kojoj mjeri se uspješno realizuju ciljevi, politika, strategija i marketing program preduzeća. Nakon toga, ako je potrebno, kontrola treba da sugeriše korektivne aktivnosti u marketing funkciji. Kontrola marketinga bi bila beskorisna, pa i suvišna, ako bi se ograničavala samo na utvrđivanje nastalih problema, neostvarivanje ciljeva ili planova, ili odstupanje od standarda, a ako se ne bi orijentisala na utvrđivaje uzroka nastalih pojava i davanje sugestija za njihovo otklanjanje.
Konkretni primjeri kontrole marketinga susreću se u svakodnevnoj poslovnoj praksi. Ako npr. prodajno odjeljenje ne ispunjava plan prodaje za 5%, kontrola ima razloga da se uključi, ali ako bi podbačaj plana iznosio preko 10%, ona bi morala hitno djelovati. Ako firma ulaže značajna sredstva za propagandu (što i jeste najčešći slučaj u marketingu), tada propagandisti i menadžeri za marketing moraju utvrditi efekte propagande u kontestu plana prodaje i plana troškova. Neočekivana odstupanja moraju se podvrgnuti analizi da bi se predložile korektivne akcije.
Slično je i sa proizvodom kao baznim predmetom marketinga. Svaki proizvod mora odgovarati postavljenim standardima i kvalitetom zadovoljiti očekivanja potrošača. Zato se putem kontrole prati proizvod u svim fazama životnog ciklusa i, ako bilo gdje i kada neko njegovo obilježje doživi negativnu ocjenu, to će se odraziti na ugled ukupne funkcije marketinga i na stepen ostvarivanja plana prodaje. Zato je značajna kontrola proizvoda.
Procesi distribucije često se takođe s razlogom podvrgavaju kontrolnim aktivnostima. Distributeri kasne u dostavi roba, a skladištari kasne u komisioniranju roba za isporuku, što remeti optimalnost zaliha na mjestu predaje (u prodavnici) ili remeti sam kontinuitet prodavanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET