Konkurencija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Konkurencija". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
KONKURENCIJA
Seminarski rad
SADRZAJ
1.Konkurencija 3
1.1.Dinamika konkurencije 3
Hiperkonkurencija 4
Dinamika konkurencije 4
Strategisko reusmeravanje 4
Strategiska akcija 4
1.2.Analiza structure grane 4
Pregovaracka moc 5
Pregovaracka moc dobavljaca 5
Rivalitet 5
2.Analiza konkurenata u grani 5
2.2 Strategiske grupe 6
Strategiske dimenzije 6
Barijera mobilnosti 6
1.Konkurencija
1.1.Dinamika konkurencije
Konkurentska dinamika rezultira iz konkurenskih akcija I konkurentskih reagovanja preduzeca koja konkurisu u okviru odredjenje grane. Konkurentski rivalitet postoji kada se dva ili vise preduzeca medusobno nadmecu u nastojanju da ostvare relativno trajnu konkurentsku prednost na trzistu. Konkurentsko reagovanje je preuzeta aktivnost od strane preduzeca kao protiv mera na konkurentske akcije drugog ili drugih preduzeca u grani. Konkurencija se definise kao rivalitet za potrosace ili izvore. Postoje 4 razlicite situacije konkurentskog pritiska na preduzece: -u prvom polju je veliki pritisak konkurencije kako za izvore tako I za potrosace.To je konpleksna konkurentna situacija. – u drugom polju je intenzivna konkurencija za izvore,a skromna za potrosace. –u trecem polju je, intenzivna konkurencija za potosace.Problem je efektivna marketing orijentacija. –u cetvrtom polju je, skroman opsti konkuretski pritisak.
Preduzece mora da odgovori na pitanja: 1.Kako ce se strategija finansirati? 2.Kako upravljati finansiskim rizikom? 3.Kakve finansiske performance zahtevaju ta trzista? Finansiska trzista su ona koja zahtevaju fondove za buduce investicije sa pojedincima I institucijama.
KONKURENCIJA POTROSACA
Sve je manje situacija cistog monopola I perfektne kobnkurencije,a sve vise situacija izbegavanja konkurencije I hiper konkurencije.U cistom monopolu postoji jedno preduzece koje ostvaruje visoku dobit prodajom svojih proizvoda I usluga.U perfektnoj konkurenciji postoji veliki br preduzeca koji su slicnih mogucnosti u smislu kvaliteta,troskova bazicne isporuke proizvoda I usluga potrosacima. Dobit je ogranicena jer potrosaci imaju veliki br izbora.
Hiperkonkurencija postoji kada se nekoliko preduzeca agresivno pozicionira jedno prema drugom. Akcenat se stavlja bilo na sticanje konkurentske prednosti ,a inovacija se koristi da se postojeci prizvodi I usluge ucine zastaralim.Stabilnost trzista je ugrozena sa sa kracim zivitnim ciklusom prizvoda ,pojavom novih tehnologija,repozicioniranjem preduzeca itd.
Drugim recima, sredina ide ka visem I visem nivou neizvesnosti ,dinamizma, heterogenosti ucesnika I neprijateljstva medu njima. U hiperkonkurentnoj grani konkurentna prednost proizvilazi iz najnovijeg znanja I konkurentne aktivnosti povezane sa spremnoscu da se iskoriste postejece prednosti za mogucu novu prednost. Sa pravom se u ekonomskoj teoriji valicina preduzeca smatra jednim od faktora koji uticu na dinamiku konkurencije I stepen rivaliteta u jednoj grani.
Dinamika konkurencije navodi veliki br preduzeca da razmisle da lid a ostanu I grani da odu ili ili udju u novu.To je slucaj kod preduzeca koja duze zadrzavaju istu strategiju ,odnosno prisutna je strategiska inercija,a u grani se pojavljuju nova inovativna perduzeca.Takodje kod preduzeca koja su optimisticno preduzela krupne investicione projekte, akasnije je od njih odustala.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET