Knjigovodstveno evidentiranje instrumenata koji se koriste prilikom plaćanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Knjigovodstveno evidentiranje instrumenata koji se koriste prilikom plaćanja". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

BOSNA I HERCEGOVINA
REPUBLIKA SRPSKA UNIVERZITET U ISTOČNOM SARAJEVU
FAKULTET SPOLJNE TRGOVINE
BIJELJINA
SEMINARSKI RAD
TEMA: KNJIGOVODSTVENO EVIDENTRIRANJE INSTRUMENATRA KOJI SE KORISTE PRILIKOM PLAĆANJA
BIJELJINA, 2008.
Sadržaj:
1.UVOD
Pod platnim prometom obično se podrazumevaju sva plaćanja koja vrše u novcu (gotovinska i bezgotovinska) između domaćih (pravnih i fizičkih) lica, kao i između domaćih i stranih (pravnih i fizičkih) lica. Do plaćanja između pravnih i fizičkih lica (domaćih ili stranih) u platnom prometu dolazi po osnovu plaćanja robe i usluga, kao i plaćanja po osnovu finansijskih transakcija. Poslovi platnog prometa koji se obavljaju preko poslovnih banaka, spadaju u grupu neutralnih, odnosno posredničkih pravnih poslova, gde se banka pojavljuje kao posrednik u svoje ime, a za račun komitetnta.
Platni promet u zemlji ili unutrašnji platni promet obuhvata sva plaćanja koja se realizuju između domaćih (pravnih i fizičkih) lica. Platni promet u zemlji se realizuje u skladu sa nacionalnim propisima koji uređuju ovu materiju i sa propisanim instrumentima platnog prometa, u kom pogledu postoji dosta sličnosti, ali i određene razlike između zemalja, pre svega u zavisnosti od razvijenosti bankarskog sistema i stepena privrednog razvoja.
Platni promet sa inostranstvom, odnosno međunarodni platni promet, obuhvata sva plaćanja i naplate između fizičkih i pravnih lica jedne zemlje sa licima koja se nalaze u drugim zemljama, bez obzira na osnov po kome se vrši plaćanje i naplaćivanje. U platnom prometu sa inostranstvom, za razliku od platnog prometa koji se odvija unutar jedne zemlje, ne postoji univerzalno zakonsko sredstvo plaćanja koje je prihvaćeno u svim zemljama. S obzirom na to da se platni promet sa inostranstvom obavlja u različitim valutama, između rezidenata različitih monetarnih i carinskih područja, izvršavanje svakog naloga za plaćanje ili naplatu vrši se po specifičnom postupku, u zavisnosti od raspoloživih stranih sredstava plaćanja, nacionalnih zakonodavstava kojima se uređuje ova oblast, konverzije i pariteta valuta, međubankarstih odnosa, instrumenata platnog prometa. Platni promet sa inostranstvom obavlja se u različitim nacionalnim valutama, a prema sklopljenim platnim sporazumima i aranžmanima između država koje učestvuju u plaćanju, a operativno se sprovodi između banaka u zemlji i inostranstvu, na bazi otvorenih kontokorentnih računa.
2.INSTRUMENTI PLATNOG PROMETA
2.1.Računi kod banaka– kao osnovni instrument platog prometa
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET