Kejnzijanska ekonomska teorija i velika ekonomska kriza 1929 | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kejnzijanska ekonomska teorija i velika ekonomska kriza 1929. godine". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА ЗА КРИМИНАЛИСТИКУ И БЕЗБЕДНОСТ
НИШ
КЕЈНЗИЈАНСКА ЕКОНОМСКА ТЕОРИЈА И ВЕЛИКА ЕКОНОМСКА КРИЗА 1929. ГОДИНЕ
- Семинарски рад -
Ниш, децембар 2009
САДРЖАЈ
1) УВОД ........................................................................................................2
2) КЕЈНСИЈАНСКА ЕКОНОМСКА ТЕОРИЈА …………………........…3
2.1.) Џон Мајнард Кејнс …………………………………....……....3
2.2.) Кејнсијанизам ……………………………………………....…3
3) ВЕЛИКА ЕКОНОМСКА КРИЗА 1929. ГОДИНЕ ...............................4
4) ЏОН МАЈНАРД КЕЈНС И РЕШАВАЊЕ ЕКОНОМСКЕ КРИЗЕ ......5
5) ЗАКЉУЧАК .............................................................................................7
6) ЛИТЕРАТУРА .........................................................................................8
1) УВОД
Економија је научна дисциплина која проучава основна правила понашања и економска законитости у економским активностима. Повезана је са социологијом, политиком, демографијом и многим другим наукама. Економија проучава како друштво користи оскудне ресурсе да би произвела добра и услуге, врши њихову расподелу међу члановима друштва и проучава економске активности у свакој епохи свог развоја. Зависно од промена економске развијености и друштвених односа, економија је доживела дуг развојни пут.
Економска наука је имала отворен пут развоја тек када су се тржишна привреда и капитализам развили. У 17. веку издвојила се као посебна наука, али тек крајем 18. века постала је самостална дисциплина. Прве значајније резултате остварила је у привредно развијеним земљама.
Економска мисао започиње учењем Ксенофонта, Платона и Аристотела, античких филизофа, а настављају је средњовековни канонисти, од којих је најпознатији био свети Тома Аквински. У том раздобљу општа карактеристика био је нормативизам. Меркантилисти су били први економски теоретичари, који су се залагали да се уз снажну интервенцију државе оствари позитиван платни биланс земље у међународној трговини. Меркантилисти су развили теорије економског либерализма у Француској ( физиократи ) и у Енглеској ( класичари ), на основу критике државног интервенционизма.
Привредна стварност се развијала од првобитних до савремених економских форми и односа, а тако се и економска мисао развијала током много векова. Економска мисао се треба посматрати у историјској датој димензији, јер су је представници разних теорија и школа посматрали са позиција свог времена.
У даљем тексту биће речи о кенсијанској економској теорији, економској кризи 1929. године и њеном решавању.
2) КЕЈНСИЈАНСКА ЕКОНОМСКА ТЕОРИЈА
2.1.) Џон Мајнард Кејнс
Џон Мајнард Кејнс је рођен 5. јуна 1883. године у Кембриџу и био је енглески математичар и економиста. И дан данас његове радикалне идеје имају велики утицај на економске и политичке теорије. Убраја се у најзначајније економисте, а посебно је запамћен као неко ко је заговарао политику државне интервенције, по којој би се користиле фискалне и монетарне мере да би се ублажили ефекти економске рецесије и депресије. А многи га сматрају и као оснивача модерне макроекономије.
“ Општа теорија запослености, камате и новца „ је његово најважније дело у коме је тврдио и покушао да докаже да слободан тржишни систем тежи неравнотежама израженим кризама и привредним циклусима, а не равнотежи и пуној запослености. Овим делом је довео у питање централну пропозицију тадашње макроекономске теорије и извршио револуцију у економској науци. Из Кејнсове теорије потреба фискалне политике и широке државне интервенције је изведена врло брзо. “ Општа теорија запослености, камате и новца „ је књига која је представила почетак нове етапе и развоју економске мисли. До тада у свим земљама либерализам је био владајући начин мишљења.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET