Karl Marks: Ekonomske teorije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Karl Marks: Ekonomske teorije". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Kragujevcu
Ekonomski fakultet
Seminarski rad
EKONOMSKE DOKTRINE
Tema:
KARL MARKS:EKONOMSKE TEORIJE
.
Oktobar,2008
Sadržaj
1. Uvod………………………………………………… 2
2. Formiranje i izgradnja Marksovog sistema
ekonomske teorije………………………………...….4
2.1. Beda filozofije………………………………..….4
2.2. Najamni rad i kapital…………………………….5
2.3. Prilog kritici političke ekonomije…………….....6
2.4. Kapital…………………………………….……..7
2.5 Teorije o višku vrednosti…………………………8
3.1. Teorija radne vrednosti………………………...10
3.2. Kapital i njegova podela ………………………12
3.3. Radna snaga i najamnina……………………….13
3.5. Zemljišna renta…………………………………15
3.5.1. Diferencijalna renta……………...……….16
3.5.2. Apsolutna renta…………………..………16
3.6. Prosta i proširena reprodukcija…………………17
3.6.1. Prosta reprodukcija………………………17
3.6.2. Proširena reprodukcija……………….…..18
4. Zaključak………………………………………..…..19
1. UVOD
Karl Hajnrih Marks (1818-1883) je bio uticajan nemački filozof, ekonomista i revolucionar.Iako je imao dosta uspeha kao novinar i kao filozof, poznat je po istorijskim analizama međuklasnih odnosa i konflikata.
Ekonomska teorija Karla Marksa po svom značaju prevazilazi sve do sada tretirane teorije ekonomskih mislilaca.Marksov doprinos ekonomskoj nauci predstavlja najznačajniji korak u razvoju ekonomske misli.Njegov ekonomsko – teorijski sistem je jedan od najmonolitnijih i najkoherentnijih teorijskih sistema uopšte.Marksova ekonomska teorija je jedan od tri sastavna dela marksizma, pored britanske klasične ekonomije i francuskog socijalizma.
Marks je rođen Trijeru, u rajnskoj provinciji, u bogatoj jevrejskoj porodici.Studirao je prava u Bonu i Berlinu.Proucavao je, takođe, istoriju i filozofiju i stekao naučni stepen doktora filozofije.On je osnivač naučnog socijalizma, ali on je to u nerazdvojivoj zajednici sa Engelsom.U mladim danima pripadao je grupi hegelijanaca.Njihova vizija istine podsticala ih je da promene poglede čitavog tadašnjeg sveta . Zatim on počinje da se bavi publicističkom delatnošću, i 1842. radi u “Rajnskim novinama “. Ali krajem 1843. odlazi u Pariz, gde izdaje časopis Nemačko – francuski godišnjci” u kome sarađuje njegov budući najprisniji prijatelj i saradnik Fridrih Engels.U ovom časopisu Marks objavljuje svoje prve članke.
Međutim, Marks biva prognan iz Francuske i prelazi u Brisel, gde zajedno sa Engelsom piše „Nemačku ideologiju“. U to vreme Marks radi na svojoj knjizi „Kritika politike i političke ekonomije“. Zatim on piše svoje prvo veliko ekonomsko delo „Beda filozofije“ (1847). Svoja predavanja održana nemačkim radnicima u Briselu izdao je kasnije kao knjigu „Najamni rad i kapital“
Godine 1848., zbog izbijanja revolucije, Marks i Engels se vraćaju u Nemačku. Iste godine objavljuju i „Komunistički manifest“, a nakon poraza revolucije doživotno se nastanjuju u Engleskoj.
Od 1851. Marks nastavlja svoja ekonomska istrživanja. Prvo se pojavljuje „Kritika političke ekonomije“ 1859. ,a osam godina kasnije 1967. prva knjga „Kapitala“ , njegovo najpoznatije delo, u kojem praktično uspostavlja političku ekonomiju kao nauku.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET