Karakteristike troškova | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Karakteristike troškova". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Висока економска школа струковних студија Пећ, у
Лепосавићу
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: Управљање и контрола трошкова
Тема: Карактеристике трошкова
Смер: Спољнотрговинско пословање и царински менаџмент
Предметни наставник: Студент: Немања Ћирић
Лепосавић, Јануар 2012.
Садржај
Увод……………………………………………….………………………2
Појам трошкова………………………………….…………………….....3
Основне карактеристике трошкова……………………………..………4
Подела трошкова………………………………………..…….……….…5
Графикон рентабилитета…………..………………………………...…12
Закључак…………………………………………………………..……..15
Литература………………………………..……………..………………16
Увод
Зачетник првих научних радова из области трошкова је немачки аутор Еуген Шмаленбах (Eugen Schmalenbach). Трошкови, по Шмаленбаху, представљају оне вредности којима се у калкулацији изражава потрошња добара, проузрокована производњом нових производа или учинака. К. Мелерович (Mellerowicz) трошковима сматра „потрошњу добара условљену производњом“, подразумевајући под трошковима само она трошења која су потребна за остварење учинака. Е. Гутенберг под трошковима подразумева „новчани израз материјалних добара, рада, услуга и јавних издатака који су потребни за остваривање задатака предузећа.
1) да се трошења елемената производње збивају у процесу репродукције,
2) да су трошења вредности настала у репродукцији, проузрокована утрошцима елемената производње, и
3) да утрошени елементи производње имају израз друштвеног признања економске вредности.
Појам трошкова
Трошкови представљају вредносни (новчани) израз утрошених елемена-та производње (средстава за рад, предмета рада и радне снаге) и пословне издатке који су везани за остварење те производње.
Утрошене елементе производње можемо посматрати натурално и вредносно.
Утрошци су натурални израз утрошених елемената производње. Утрошци су количинска компонента трошкова. Квантитативно посматрано трошак је прои-звод утрошака и цене по јединици утрошка.
Tr = Ut x C
Трошкови елемената процеса производње спадају у трошкове у ужем смислу.
Утрошци радне снаге – подразумевају утрошену енергију човека при обављању радних задатака у процесу репродукције. Носиоци утрошака радне снаге су производи, одношно услуге датог предузећа. Утрошак радне снаге врши се на технолошким и нетехнолошким радним местима. На нетехноло-шким радним мештима веза измедју утрошака радне шнаге и произведених учинака је индиректна и то помоћу унапред утврђених кључева за расподелу утрошака.
Утрошци услуга других лица – изражавају се различитим јединицама мере (норма часова, број јединица услуга), али код многих није могуће одредити количиншку компоненту њиховог трошења (нпр адвокатске услуге)
Утрошци једног дела средстава за рад улазе својом материјалном супстанцом у нови производ. Средства за рад се троше кроз физичко трошење, старење, лом и квар.
Утрошци предмета рада – су физичке количине различитих материјала утрошених у процесу производње. Материјал се у процес производње уноси постепено, а троши одједном. Разликујемо утрошке материјала за израду, помоћног материјала, енергије и режијског материјала. (Стандардни утрошци материјала у виду норматива материјала подразумевају стварно потребну количину материјала за производњу конкретног производа, што је условљено факторима техничке и организационе природе)
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET