Karakteristike osnovnih elemenata proizvodnje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Karakteristike osnovnih elemenata proizvodnje". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
ЗА МЕНАЏМЕНТ У САОБРАЋАЈУ У НИШУ
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: УВОД У ЕКОНОМИЈУ
КАРАКТЕРИСТИКЕ ОСНОВНИХ
ЕЛЕМЕНАТА ПРОИЗВОДЊЕ
Наставник: Студент:
48-п/09
Ниш, децембар, 2009.
САДРЖАЈ
Увод 2
Суштина и својства производње 3
Основни елементи производње 4
Рад 4
Предмети рада 5
Средства за рад 6
Закључак 8
Литература 9
1. УВОД
Етимолошко значење појма економије води порекло још из античког доба. Сократов ученик Ксенофон у четвртом веку пре нове ере, написао је дело “Оикономикус” како би одгонетнуо тајну доброг привредног понашања. Отуда назив економија потиче од грчких речи “оикос” – кућа и “номос” – закон. Оикономиа и преводу значи правилно газдовање домаћинством.
У суштини појам економије подразумева систем друштвено економских односа који обухватају економску теорију,економску политику и економску праксу. Економија је наука која проучава друштвено економске односе,законе и категорије које их карактеришу.
Економија као наука, тежи изучавању општих и посебних проблема, који се односе на производњу,расподелу,размену и потрошњу.
Проучавање економије простире се на област укупне привреде једне земље,светске привреде и основних привредних субјеката,државе и њених институција. Посебне области за које економија исказује интересовање је новац, тј. креирање и поништавање новца, манипулација са новцем, кредит, камате и др.
На основу овога може се рећи да економија подразумева научну област чији је задатак да изучава друштвену страну материјалне репродукције, која се одвија посредством одговарајућих друштвених односа.
У оквиру система економсикх наука,постоје два подручја: микроекономија и макроекономија. Микроекономија изучава понашање привредних субјеката (предузећа..),појединца, домаћинства и др. у коришћењу расположивих ресурса и дохотка. Микроекономске дисциплине (економика предузећа,трговине,индустрије,саобраћаја…)
Макроекономија проучава законитости у друштвеној репродукцији земље. Макроекономске дисциплине (економска политика, политичка економија, монетарне и јавне финансије и др.).
У области економије формиран је већи број научних дисциплина где важно место заузима политичка економија. Она проучава друштвене односе у производњи, расподели, размени и потрошњи тј. у друштвеној репродукцији.
2. СУШТИНА И СВОЈСТВА ПРОИЗВОДЊЕ
Процес материјалне производње у суштини представља процес непрестаног деловања човека на природу, присвајање и прилагођавање предмета из природе својим потребама. Лов и риболов спадају у једне од најранијих видова производње. То значи да је она увек била услов опстанка људског друштва. Када говоримо о производњи, увек мислимо на производњу материјалних добара.
Производња се кроз историју мењала у оној мери у којој је човек успевао да овлада природом. Некада је човек помоћу рала обрађивао земљу, данас се пољопривредна производња обавља помоћу трактора и друге механизације.Производња је постојала на свим нивоима људског друштва и одговарала је степену развоја производних снага (нивоу развијености друштва). Она је вечита категорија без које није могуће замислити опстанак и развој људског друштва.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET