Javna preduzeća | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javna preduzeća". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZA OBRAZOVANJE RUKOVODEĆIH KADROVA U PRIVREDI
NOVI SAD
Predmet:Pravni položaj privrednih organizacija
Tema : Javna preduzeća
Karišik Dušan Doc.dr.Draško Bosanac
Beograd, 2010 god.
S A D R Ž A J
1.POJAM PREDUZEĆA........................................................................4
OBLICI INSTITUCIONALNOG ORGANIZOVANJA PREDUZEĆA........................................................................................5
ZAKLJUČAK........................................................................................19
LITERATURA.......................................................................................20
1.POJAM PREDUZEĆA
Preduzeća organizuju proizvodnju, nude na tržištima određene količine roba (gotovih proizvida), nastojeći da maksimiziraju svoje dobiri. Kada odlučuju o proizvodnji ponudi, preduzeća nastoje da svoje prozvode (usluge) prodaju po takvim cenama, kako bi pokrili cene koštanja (odnos ukupnih trpškova proizvodenje i prometa po jedinici proizvoda) i ostvarili određeni iznos dobiti (na primer, u vrednosti 10% cene koštanja). Preduzeća se uzdržavaju od smanjivanja cena, jer to mogu uraditi i konkurenti. Tima mogu više izgubiti nego dobiti. Ovakvo ponašanje preduzeća svojstveno je privredama sa izraženom konkurencijom i bez značajnih inflatornih i monoplističkih tendencija.
Osnovna obeležja preduzeća su:
ekonomiju ostvaruje u okruženju sa kojim je u permanentnoj komunikaciji;
preduzeće je složen, dinamički, ekonomski sistem;
preduzeće je poslovno-finansijski entitet, te se kao takav rukovodi, pre svega, poslovno-finansijskim ciljevima;
procesima i pojavama u preduzeću upravlja kompetentan menadžment.
2.OBLICI INSTITUCIONALNOG ORGANIZOVANJA PREDUZEĆA
Prema ovom kriterijumu preduzeća se dele na:
društva lica:
2.Društva kapitala:
2.1.PRIVREDNA ILI TRGOVAČKA DRUŠTVA
Društva lica
Društva lica predstavljaju forme ili institucionalne oblike organizacije preduzeća u koje se udružuju dva ili više lica radi ostvatrivanja određenih ciljeva. Ova društva se osnivaju prema odredbama građanskog ili trgovačkog prava. Ovi organizacioni oblici nazivaju se i partnerska ili ortačka društva. Njih osnivaju partneri koji ulažu potreban kapital za rad preduzeća (osnovna glavnica). Ovi partneri učestvuju u raspodeli dobiti na onovu uloženog kapitala.
Povezanost između lica koja osnivaju ove vrste preduzeća čini obavljanje zajedničkog biznisa, a ne posedovanje kapitala u njima. Ono što ove oblike preduzeća čini posebno različitim od društva kapitala jeste davanje primata ličnostima sa kojim se udružuju sredstva i organizuje poslovanje radi dobiti.
Za poslovanje ovih preduzeća potrebna je saglanost svih članova društva, a isto važi i za prijem novih članova u društvo.
Postoje dva osnovna oblika društva lica:
ortačko (trgovačko) društvo;
komaditno društvo.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET