IS - LM Model | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "IS - LM Model". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


INTERNACIONALNI UNIVERZITET U TRAVNIKU
EKONOMSKI FAKULTET
TRAVNIK
KOLEGIJ MAKROEKONOMIJA
SEMINARSKI RAD
IS - LM MODEL
Travnik , 2013 / 2014.
SADRŽAJ
Uvod …………………………………………………...…........................2
Tržište dobara i IS relacija……………………………..….................3 - 5
Izvođenje IS i LM krivih....……………………….…..……................6 - 8
Izvođenje LM krive……..…………………………............................8 - 9
IS – LM model…….....……………………….………....................…….9 - 10
Fisikalna i monetarna politika u IS – LM modelu......…........11 - 13
Ravnoteža u IS – LM modelu ………....……………….................14 – 16
Zajedničko dejstvo fiskalne i monetarne politike…............. 17
Zaključak ………………………………………………...........................18
Literatura.........................................................................19
UVOD
Jedan od najznačajnijih modela u makroekonomiji jeste IS – LM model koji predstavlja osnovu moderne makroekonomije. U model je uključena kamatna stopa kao dodatna determinanta agregatne tražnje, koja se povećava ukoliko se kamatna stopa smanjuje. Da bi se utvrdile glavne odrednice kamatne stope neophodno je uključivanje tržišta novca i sa dejstvom robnih i financijskih tržišta.
Sada prelazimo na objedinjen tretman ova dva tržišta da bi vidjeli kako se njihovom istovremenom ravnotežom determinišu ravnotežni autput i ravnotežna kamatna stopa.
To ćemo učiniti tako što nećemo ignorisati faktore koje smo u prvoj aproksimaciji zanemarili ili smatrali konstantnim (upravo da bi mogli da posmatramo ova tržišta u izolaciji). Tako na tržištu roba, gdej se određivao autput, zanemarili smo uticaj kamatne stope na investicije. Takođe ćemo, na finansijskom tržištu, eksplicitno uzeti u obzir uticaj realnog autputa. Dakle, iz prostora gdje smo imali dohodak bez kamata i prostora gde smo imali kamate bez autputa, prelazimo u prostor autput- kamate, gde se zajednički formiraju ravnotežni autput i ravnotežna kamatna stopa.
Model koji nam omogućava razumjevanje određivanja autputa i kamatne stope u kratkom roku naziva se IS-LM model, po IS krivi koja predstavlja ravnotežu na robnom tržištu i LM krivi koja predstavlja ravnotežu na finansijskim tržištima.
Ravnotežni autput i kamatna stopa nalazi se u njihovom presjeku.IS-LM model formulisali su Džon Hiks i Alvin Hansen kasnih 30-tih i ranih 40-tih prošlog vjeka kao interpretaciju najvažnijih Kejnsovih doprinosa u njegovom djelu .Opšta teorija zaposlenosti, kamate i novca, koje je predstavljalo teško štivo i postojala je potreba za jednostavnim modelom koji bi sažeo njegove glavne poente.Uvjerićete se da ćete, zahvaljujući IS-LM modelu, na kraju lekcije moći da vladate fiskalnom i monetarnom politikom na kratak rok.
1.TRŽIŠTE DOBARA I IS RELACIJA
Opšta ravnoteža u makroekonomiji postiže se onda kada su sva tržišta u ravnoteži. Ako povežemo tržišta roba i tržište novca, dobijamo kamatnu stopu i društveni proizvod na osnovu kojih su u ravnoteži i tržište roba i tržište novca. Povezivanjem IS i LM krive ustvari znači povezivanje stanja ravnoteže na dva međusobna zavisna tržišta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET