Interna revizija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Interna revizija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
Увод...................................................................................................3
Појам интерне ревизије........................................................4
1.1. Развој интерне ревизије........................................4
2. Интерна ревизија....................................................................5
Систем интерног надзора.....................................................7
3.1.Компоненте система интерне контроле...............9
3.2. Контролно окружење.............................................9
3.3. Процена ризика......................................................9
3.4. Контролне активности ( процедура ).................9
3.5. Информација и комуникација...........................10
3.6. Надгледање и праћење........................................10
Однос Контроле и ревизије - Разграничење појма интерна контрола и интерна ревизија.............................11
Закључак .......................................................................................12
Литература....................................................................................13
Увод
Још од настанка првих облика економија контрола и надзор имали су свој значај и форму. Контрола и надзор су заправо веома слични термини. Они се допуњују, а данашња схватања најближа су томе да контролу сматрају нешто ужим појмом, и делом надзора. Данашњи облици финансијске контроле имају своје зачетке у трговачком центру средњевековног света Венецији. Од тада до данас променило се много, јер су се облици привредних субјеката мењали и усложњавали. Настанком великих привредних друштава и развојем капиталистичке привреде постепено се одваја функција власника и функција менаџера, то јест онога ко води фирму. Зато се повећава и потреба за контролом и надзором.
На другој страни, истовремено се развијају велики државни монополисти који управљају значајним национионалним ресурсима. Те велике државне компаније постају мотор развоја привреде, али и извор корупције. Због тога контрола и надзор постају део обавезних законских регулатива и незаобилазан део правних система свих озбиљних држава.
Менаџмент савременог привредног друштва суочен је са потребом доношења пословних одлука у вези са остварењем пословних циљева.
Надзор над пословањем предузећ поред система интерних контрола, огледа се и у форми надзора који се назива интерна ревизија. Њен назив упућује на закључак да се ради о служби у предузећу која је формирана са посебним задацима и обавезама.
Интерна ревизија је независно, објективно уверавање и консултантска активност креирана са циљем да се дода вредност и унапреди пословање организације. Она помаже организацији да оствари своје циљеве обезбеђујући систематичан, дисциплинован приступ оцени и побољшању ефикасности управљања ризиком, контролама и процесима управљања. Интерна ревизија се успоставља и реализује кроз одељења (јединице) интерне ревизије.
Појам интерне ревизије
Интерна ревизија (енгл. internal auditing) је значајан део целокупног процеса ревизије. Спроводе је органи оног предузећa које је објект ревизије и они сами организују и проводе програм интерне ревизије као целовит тест свих аспеката интерне контроле.
Најзначајнији послови интерне ревизије су: испитивање организованости, развој и побољшање делотворности појединих пословних функција, испитиванје начина доношења пословних одлука, испитивање функционисања информационог система и други послови којима се испитује и оцењује послованје предузећа. Због тога се интерна ревизија често назива продуженом руком пословодства а интерна ревизија представља накнаду SUB контролу пословних трансакција укључујући и контролу контроле.
Законом о предузећима прописано је да се ревизија рачуноводствених извештаја обавља у складу са, законом и да предузеће може установити интерну ревизију. Сва правна лица су обавезна да у скалду са Законом о ревизији рачуноводствених исказа, да сваке године ангажују ревизора да изврши ревизију рачуноводствених извештаја.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET