Instrumenti monetarne politike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Instrumenti monetarne politike". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJE U BIZNISU
INSTRUMENTI MONETARNE POLITIKE
Beograd, januar, 2011
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................................................3
1. POJAM I ULOGA MONETARNE POLITIKE...........................................................4
2. VRSTE MONETARNE POLITIKE..............................................................................6
3. CILJEVI I ZADACI MONETARNE POLITIKE........................................................8
4.INSTRUMENTI MONETARNO-KREDITNE POLITIKE……..……..…………...12
5.OBAVEZNA REZERVA BANAKA-INSTRUMENT MONETARNE POLITIK. .14
6.ESKONTNA STOPA-INSTRUMENT MONETARNE POLITIKE…………….….15
7.REGULISANJA KREDITA CENTRALNE BANKE POSLOVNIM BANKAMA..16
8.SELEKTIVNA KREDITNA POLITIKA…… ………………………………...…….17
9.SARADNJA CENTRALNE BANKE SA POSLOVNIM BANKAMA……………..19
10.OGRANIČAVANJE VISINE KREDITA POSLOVNIH BANAKA………………19
11.POLITIKA MINIMALNE STOPE LIKVIDNOSTI POSLOVNIH BANAKA…..20
12.POLITIKA OTVORENOG TRŽIŠTA…… …………………………………….…21
ZAKLJUČAK.....................................................................................................................23
LITERATURA...................................................................................................................24
UVOD
U prošlosti monetarna politika je imala, kako u ekonomskoj teoriji tako i u praktičnim merama, vrlo heterogen tretman. To se, pre svega, odnosi na period zlatnog standarda i vreme nakon tridesetih godina prošlog veka. U prvom slučaju, pod presudnim uticajem kvantitativne teorije novca, platno – bilansna ravnoteža formulisana je kao osnovni cilj ekonomske politike. Nakon toga, naročito posle velike ekonomske krize koja je potresla svet od 1929. do 1933. godine, u skladu sa brojnim promenama u ekonomskoj teoriji i praksi, fiskalna politika dobija centralno mesto i vodeću ulogu u širokom spektru ekonomskih mera.
Teškoće nerazvijenih i zemalja u razvoju a naročito otvorenog tipa (kao što je i bivša Jugoslavija) jesu u tome što po pravilu imaju i nedovoljnu stopu privrednog rasta uz inflaciju koja se približava granici trocifrenog broja, uz veliku prezaduženost i stalni deficit platnog bilansa. U takvoj situaciji traži se kompromis kojim bi se pomirili ovi, najblaže rečeno, komplementarni zadaci.
Među instrumentima globalne ekonomske politike u tržišnim privredama savremenog doba centralno mesto zauzima monetarna politika. Stoga je sasvim razumljivo što se u teorijskim analizama poseban značaj pridaje upravo kreiranju i usmeravanju novčanih tokova. Istovremeno, i u praksi su izuzetno velika očekivanja od regulisanja odnosa u monetarnoj oblasti, jer se monerani impulsi lako prenose u sve oblasti privredivanja.
U našoj ekonomskoj stvarnosti dodatno interesovanje za monetamu politiku se ispoljava od monetarnog haosa u drugoj polovini 1993. godine koji je rezultirao potpunim obezvređivanjem dinara i inflacijom koja nije zabeležena u savremenim uslovima.
Vrlo često u stručnim krugovima, a ponekad i kod šire javnosti, ispoljava se nedovoljno poznavanje pojma i sadržaja monetame politike iz čega proizilaze i pogrešna očekivanja u vidu spasonosnih resenja za sve ekonomske probleme koji postoje u našoj praksi.
S obzirom na kompleksnost monetarne politike neophodno je precizno pojmovno određenje i definisanje njenih osnovnih atributa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET